Artykuły

Warszawa. Pierwszy tom "Dzieł zebranych" Jonasza Kofty

Kilkanaście nigdy dotąd niepublikowanych utworów znalazło się w pierwszym tomie "Dzieł zebranych" Jonasza Kofty, autora takich przebojów jak "Śpiewać każdy może", "Pamiętajcie o ogrodach" czy "Wakacje z blondynką".

Książka zatytułowana, "Co to jest miłość" właśnie trafia do księgarń.

Jonasz Kofta był jednym z największych poetów polskiej piosenki, wymienianym obok Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego. Wiele jego wierzy stało się przebojami, jak np. "Jej portret", "Śpiewać każdy może", "Pamiętajcie o ogrodach", "Kwiat jednej nocy", "Buba", "Wakacje z blondynką", "Autobusy zapłakane deszczem", "Samba przed rozstaniem". Teksty tych piosenek, obok prawie 400 innych wierszy Kofty, znalazły sie w pierwszym z trzech tomów jego "Dzieł zebranych". Niektóre wiersze, odnalezione w archiwum pisarza, publikowane są po raz pierwszy.

Pełny zbiór wierszy Kofty pokazuje go jako autora, którego twórczość wykracza poza pisanie kolejnych lirycznych przebojów. Kiedy czeski student Jan Palach w 1969 roku oblał się benzyną i podpalił, by w ten sposób zaprotestować przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Pragi, Kofta pisał: "Ostatni Ikar wczoraj spadł/ Nakryła go powieka fali/ Ulgę mu przyniósł wtedy chłód/Bo kiedy spadał, to się palił". Po wydarzeniach w latach 70. w Radomiu i Ursusie napisał "Szary poemat": "Już się nie zrośnie nigdy noc na pół przecięta/ Tak ogromnieje co ogromne/ Niektórzy piją, by zapomnieć / Ja piję, żeby zapamiętać".

Jonasz (a właściwie Janusz) Kofta urodził się 28 listopada 1942 r. w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 r. w Warszawie w wieku zaledwie 46 lat. Debiutował w początku lat 60. ubiegłego wieku w klubie studenckim Hybrydy, dla którego stworzył swoje pierwsze teksty. Później współpracował z warszawskim Teatrem Syrena, był też współzałożycielem i jednym z czołowych wykonawców w kabarecie "Pod Egidą". Od połowy lat 60. stale współpracował z Polskim Radiem i Telewizją, należał do grona autorów słynnego ITR-u, czyli Ilustrowanego Tygodnika Rozrywki na antenie radiowej Trójki. Współpracował wówczas m.in. ze Stefanem Friedmannem, tworząc słynne "Dialogi na cztery nogi" i "Fachowców", oraz z Janem Pietrzakiem w "Duetach liryczno-prozaicznych".

Kofta pisywał też większe formy sceniczne jak musicale "Oko", "Kompot" czy komedia "Fachowcy", był autorem scenariuszy rewii i podjął dwie próby dramaturgiczne pisząc "Wojnę chłopską" i "Wątrobę faraona". Te utwory znajdą się w kolejnych tomach "Dzieł zebranych", które ukażą się w lipcu i listopadzie 2011 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji