Artykuły

To, co najpiękniejsze

"Powie, że jest nie za skromny, kto taki tytuł

kryśli.

Nie, to nie tak - Nie swoje wiersze pan Hemar

miał na myśli.

W Londynie pełnym swarów wszelkich,

ze zgryzot pełną głową,

Hemar przed światem krył się w wielką poezję

narodową".

Tak krótka, wierszowana zapowiedź napisana przez Wojciecha Młynarskiego, narratora spektaklu dobrze oddaje istotę przedstawienia wyreżyserowanego dwa­naście lat temu przez Andrzeja Łapickiego.

"To, co najpiękniejsze" to zestaw czterech jednoak­tówek. Cykl niewielkich utworów scenicznych pod ta­kim tytułem pisał "ku pokrzepieniu serc" Marian He­mar w latach 50. i 60. Pojawiają się w nich najwięksi pol­scy twórcy, a autor oprócz ducha nostalgii, pokazał rów­nież pazur satyryczny i znakomite umiejętności imito­wania języka i stylu Ignacego Krasickiego, Aleksan­dra Fredry, Jana Kochanowskiego czy Cypriana Kami­la Norwida. To oni są głównymi bohaterami kolejnych scenek. Biskup Krasicki rozmawia z wielbicielką swojej poezji Panią Rajecką, Jan Kochanow­ski z żoną Dorotą i przybyszem z zaświatów, Aleksan­der Fredro ze swoim najzagorzalszym przeciwnikiem - Sewerynem Goszczyńskim, a wreszcie zabiedzony i samotny Norwid przychodzi do odnoszącego sukce­sy Fryderyka Chopina. Nie są to dialogi głęboko dra­matyczne ani filozoficzne. Spotkania są raczej pretekstem do przypomnienia jakiegoś epizodu z życia polskich poetów i pisarzy, a także powiedzenia paru słów o ce­chach wybitnych Polaków.

Nic dziwnego, że właśnie ten spektakl przypomni Teatr Telewizji 3 maja, w dniu naszego święta naro­dowego. Reżyser pragnąc zniwelować nieco pompatyczność tekstu zagrał widowisko w niezobowiązują­cej konwencji próby w emigracyjnym kasynie. Na scenie pojawią się wybitni polscy aktorzy: Maja Ko­morowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Seniuk, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki, Bronisław Pawlik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji