Artykuły

Płock. Teatr wrócił z Festiwalu im. Czechowa

W ubiegłym tygodniu aktorzy teatru płockiego wybrali się do Rosji, aby tamtejszej publiczności pokazać spektakl składający się z trzech jednoaktówek Czechowa pt. "Romans z Czechowem". Grali w Mielichowie, w domu-muzeum dramaturga, podczas festiwalu poświęconego twórczości Antoniego Czechowa.

Co prawda 150 rocznica urodzin Czechowa przypadła w 2010 roku i wtedy też odbył się w Moskwie jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Czechowa, ale jego twórczość jest co roku przypominana w Mielichowie, gdzie od 1892 roku przez kilka lat doktór i dramaturg mieszkał, i gdzie teraz znajduje się jego muzeum. Tam właśnie zespół teatru płockiego wystawił spektakl Romans z Czechowem w reżyserii Mariusza Pilawskiego. - Wzięliśmy ze sobą kostiumy, rekwizyty i oczywiście aktorów. Natomiast scenografią byty oryginalne wnętrza i meble, zaaranżowane dla potrzeb spektaklu - mówi dyrektor teatru, Marek Mokrowiecki.

- Jestem zakochana w teatrze rosyjskim i szczęśliwa, że mogłam grać w "Czechowie", w domu pisarza. To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie - mówi aktorka Hanka Chojnacka. - Nasz spektakl się podobał, była owacja na stojąco. W Rosji publiczność jest gorąca, otwarta, przyjeżdża na spektakle z miłości do teatru, a jej reakcje są żywiołowe i naturalne. U nas publiczność jest bardziej intelektualna, chłodna - dodaje. Zespół poleciał samolotem. Wyprawę zorganizował Urząd Marszałkowski, który podpisał z obwodem moskiewskim porozumienie o współpracy i wymianie kulturalnej,

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji