Artykuły

Warszawa. Prezydent spotkał się z Obywatelami Kultury

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami ruchu Obywatele Kultury, inicjatorami Paktu o zwiększeniu do 2015 r. wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. budżetu państwa. W spotkaniu udział wzięli m.in. Agnieszka Holland, Agnieszka Odorowicz, Jerzy Hausner.

W sobotę w Warszawie premier Donald Tusk i ruch społeczny Obywatele Kultury podpisali Pakt dla Kultury.

Umowa zakłada m.in. podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. z środków budżetu państwa w perspektywie do 2015 r. Dokument premier podpisał w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i ministra w kancelarii premiera Michała Boniego. Przed popisaniem paktu przez premiera swoje podpisy złożyło ok. 30 reprezentantów strony społecznej, w tym m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Hausner, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Materna i Krzysztof Warlikowski.

Pieniądze z 1 proc. budżetu państwa mają zostać przeznaczone m.in. na zagwarantowanie środków na działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie, biblioteki, programy edukacyjne realizowane począwszy od żłobków, przez przedszkola, na szkołach skończywszy, kształcenie kadry animatorów, wychowawców przedszkolnych. Według Obywateli Kultury, uzyskane środki należy także przeznaczyć na badania i szczegółową diagnozę kryzysu czytelnictwa w Polsce. Jak pokazują badania 56 proc. Polaków nie miało w ciągu ostatniego roku książki w ręku.

Pakt ma charakter otwarty - może do niego przystąpić każdy podmiot uznający postanowienia Paktu i działający na rzecz kultury. Przygotowany i negocjowany był przez ruch Obywateli Kultury, który w piątek i sobotę w Warszawie zorganizował Kongres Obywateli Kultury - cykl spotkań i debat poświęconych refleksji nad stanem i możliwością poprawy polskiej kultury, edukacji i nauki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji