Artykuły

Naukowcy i artyści o Pakcie dla kultury

Reżyser, scenarzysta Krzysztof Krauze o podpisanym w sobotę Pakcie dla Kultury: - Podpisanie Paktu dla Kultury to jak podpisanie Konstytucji 3 maja. Tam mówiło się o równości mieszczan, tu - organizacji pozarządowych.

Socjolog i publicysta Edwin Bendyk o podpisanym w sobotę Pakcie dla kultury, który zakłada m.in. podwyższenie wydatków na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 r.: - To jest zdecydowanie finał pewnego etapu wzajemnego uczenia. Strona społeczna sama musiała nauczyć się przejścia od takiego etapu, kiedy każdy przychodzi do negocjacji z własnymi interesami i uważa, że jego sprawy są najważniejsze, do stworzenia interesu wspólnego, pewnego zespołu postulatów, pod którymi każdy może się podpisać niezależnie od poglądów politycznych i interesów czysto branżowych. To jest sukces strony społecznej, że się udało taką listę postulatów niebudzących kontrowersji, a ważnych, stworzyć.

Z drugiej strony dobrze, że władza się przekonała, że te wszystkie postulaty ludzi kultury to nie są postulaty roszczeniowe, polegające na wyciąganiu pieniędzy dla artystów, jak wcześniej premier na przykład dawał do zrozumienia. () To umożliwiło rozmowy.

Ten pakt jest istotny. To nie jest wyłącznie deklaracja woli. Tam są konkretne daty, konkretne wartości i tematy, które można przełożyć na projekty. Efektem ich realizacji będzie poprawa dostępu do kultury. To jest główny cel, bo jeżeli zwiększy się dostępność do kultury i podniesie kompetencje ludzi mających uczestniczyć w kulturze, to zyskają wtedy wszyscy. Nie tylko sama kultura, bo dzisiaj od kompetencji kulturowych zależy wiele innych kompetencji cywilizacyjnych.

***

Reżyser, scenarzysta Krzysztof Krauze o podpisanym w sobotę Pakcie dla Kultury: - Podpisanie Paktu dla Kultury to jak podpisanie Konstytucji 3 maja. Tam mówiło się o równości mieszczan, tu - organizacji pozarządowych. To jest właśnie tej rangi wydarzenie, bo to pierwszy tego typu pakt dotyczący kultury. Podpisanie Paktu dla Kultury to jest dowód na to, że w Polsce jest pełno Stasziców, Hugo Kołłątajów - nie jest źle.

Ten pakt to trochę rewolucja ludzi, którzy zrozumieli potrzeby kultury, lepiej nawet niż minister czy premier.

Moim zdaniem ten pakt powstał głównie siłami kobiet, które najlepiej dawały sobie radę, kiedy trzeba było wykazać się codzienną cierpliwością i nieustępliwością.

Pakt jest też dziełem internetu. Bez niego nie doszłoby do aktywizacji tych wszystkich środowisk w Polsce, my byśmy się też nie porozumieli, nie mielibyśmy jak porozmawiać w wielu przypadkach. Kultura został złapana "w sieć".

Najważniejsze w tym dokumencie są dla mnie postulaty, które mówią o wolności. Wolność jest chyba najważniejsza w moim życiu, niczego tak nie cenię jak wolności.

***

Satyryk i producent programów telewizyjnych Krzysztof Materna o Pakcie dla Kultury, który w sobotę podpisał premier Donald Tusk: - Pytanie, czy warto wspierać kulturę jest pytaniem oczywistym. Niestety okazało się, że wciąż jest wiele osób w naszym kraju, które nie rozumieją istoty i znaczenia kultury oraz edukacji. Dlatego powstała potrzeba utworzenia takiego Paktu.

Fantastyczne jest to, że jest to inicjatywa oddolna, a więc ludzi, którzy bezpośrednio działają w kulturze. Nie dotyczy to tylko twórców, ale także tych, którzy zajmują się upowszechnianiem kultury - bibliotekarzy czy przedstawicieli organizacji prywatnych, np. fundacji ubiegających się o pieniądze na swoje bardzo wartościowe projekty.

Zrozumienie, zwłaszcza wśród polityków, znaczenia kultury i edukacji dla rozwoju społeczeństwa jest rzeczą podstawową, która teraz została w dodatku utrwalona na piśmie. Daje to szansę, że nie jest to tylko obietnica, ale ważne zobowiązanie zaciągnięte przy świetle kamer i w obecności opinii publicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji