Artykuły

Zdrojewski o Pakcie dla Kultury: to święto

Minister kultury Bogdan Zdrojewski o podpisanym w sobotę Pakcie dla Kultury: - Dla mnie to święto i finał także mojej pracy, w której najistotniejsze było podkreślenie znaczenia kultury dla nas wszystkich.

To przełom dla kultury wypracowany przez ludzi kultury, ale także świadectwo dojrzewania nas wszystkich do tego, co jest najistotniejsze w przesłaniu dokumentu: kultura to wartościowy przedmiot inwestowania. Inwestowanie w kulturę to inwestowanie w kreatywną Polskę, w Polskę silną, nowoczesną, w której kultura jest najlepszym znakiem jakościowym, tworzy najcenniejszy zasób naszych imponderabiliów.

Pakt dla Kultury to porozumienie, które łączy w sobie rzeczy symboliczne i pragmatyczne. Z jednej strony jest to zobowiązanie rządu do łożenia na kulturę w wysokości nie mniejszej niż 1 proc. budżetu państwa, a z drugiej - to są także zobowiązania samych artystów i ludzi kultury, aby instytucje kultury dawały państwu polskiemu prestiż, satysfakcję.

Przeznaczenie środków finansowych na kulturę, które będą przyrastać w poszczególnych latach, jest podzielone na pewne grupy. Po pierwsze jest to edukacja - zarówno kulturalna, jak i artystyczna. Po drugie: rozwój infrastruktury - chodzi głównie o infrastrukturę biblioteczną i domy kultury, zwłaszcza w miejscowościach do 15 tys. mieszkańców.

Po trzecie: jest to zasób digitalizacyjny, czyli domena publiczna, na której będzie można ulokować dzieła najwyższej wartości, będące fragmentem polskiej racji stanu. Będą dostępne bezpłatnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji