Artykuły

Kongres Obywateli Kultury: wydatki na kulturę to inwestycja

Dostęp do kultury powinien być łatwy, jak najszerszy i możliwie tani, a wydatki na kulturę powinno się traktować, jako inwestycję - mówili uczestnicy piątkowego panelu "Czy buty są ważniejsze od Szekspira?", zorganizowanego w ramach Kongresu Obywateli Kultury.

- Istnieje mit, że artysta może nie mieć butów i głodny chodzić, a jednocześnie tworzyć wielkie dzieła. Uważam, że to bzdura - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego, b. premier Marek Belka. Jak zauważył, największe szkoły malarstwa powstawały w krajach najbogatszych. - Nie oszukujmy się: buty są ważniejsze niż Szekspir, ale jak już są, dobrze byłoby, aby Szekspir się pojawił w naszym życiu. Drogą do tego, aby konsumpcja kultury była rzeczą naturalną dla ludzi, jest traktowanie wydatków na kulturę, jako inwestycję, a nie jako zbędną, tymczasową, bieżącą konsumpcję - zauważył.

W opinii Belki kultura podnosi jakość tzw. kapitału społecznego. - Inaczej mówiąc: umiejętności bycia i działania razem. Wydarzenia kulturalne, a nawet samo istnienie odczuwanych wspólnie przez ludzi dzieł sztuki sprawia, że łatwiejsze jest budowanie międzyludzkiej więzi - podkreślił. Dlatego - jak dodał - wydatki na kulturę powinno się traktować, jako dobrą inwestycję.

Belka zwrócił też uwagę na konieczność mecenatu państwa we wspieraniu kultury. - Mecenat państwa to nie jest pozostałość systemów słusznie minionych, to rzecz nowoczesna, mająca przyszłość i stanowiąca państwowy obowiązek. Jeżeli mecenat ma być skuteczny, musi dotyczyć jednak tych instytucji kultury, które są w stanie dobrze go spożytkować. Instytucji, które działają na zasadach quasi rynkowych, konkurencyjnych - mówił Belka. W związku z tym, jak zauważył, mecenat nie powinien polegać na utrzymywaniu personelu, ale na np. proponowaniu grantów.

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni podkreślił, że - ważne jest uzmysłowienie sobie faktu, że w XXI wieku dostęp do kultury powinien być łatwy, jak najszerszy i możliwie tani.

- Dostęp do kultury - choć nie wszyscy jeszcze to rozumieją - czy popularnej i masowej, czy też wysokiej, jest czymś co uruchamia wyobraźnię i poszerza horyzonty - ocenił minister.

W jego opinii, należy zatem zacząć budować w naszym kraju nawyki kulturowe - poprzez m.in. właściwą edukację oraz zapewnienie dostępu do kultury w miejscach, które są oddalone od centrów kulturowych.

Jego zdaniem, wielką szansą na zwiększenie dostępu do kultury jest nowoczesna technologia i nowe nośniki, pozwalające na digitalizację zasobów kulturalnych. - To, co będzie digitalizowanym dziedzictwem kulturowym powinno być dostępne docelowo za darmo - uważa Boni. Jak dodał minister, dostępność przez internet dóbr kultury jest prawem obywatelskim w wielu krajach świata.

- Państwo nie powinno się zastanawiać nad tym, czy to się opłaca, czy nie - po prostu ma obowiązek zapewnić istnienie kultury w kraju. Do czasu, aż większość społeczeństwa zda sobie sprawę, że kultura jest niezbędna - mówił reżyser Jacek Bromski. W jego opinii, należy doprowadzić do tego, aby w Polsce kultura zaczęła być modna, aby występowało zjawisko "snobizmu na kulturę".

- Chodzi o to, aby nawet ci ludzie, którzy nie mają bezpośredniej potrzeby uczestnictwa w kulturze, wstydzili się do tego przyznać - tłumaczył Bromski.

Kongres Obywateli Kultury zakończy się w sobotę. Program na stronie www.obywatelekultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji