Artykuły

Warszawa. W sobotę premier podpisze Pakt dla Kultury

Pakt dla Kultury - dokument, który mówi m.in. o podwyższeniu wydatków na kulturę do wysokości, co najmniej, 1 proc. budżetu państwa - zostanie podpisany w sobotę przed południem w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pakt mają podpisać przedstawiciele strony społecznej i rządu.

W piątek i w sobotę w Warszawie odbywa się Kongres Obywateli Kultury - ruchu społecznego, który zainicjował prace nad Paktem.

Dokument prawdopodobnie podpisze premier Donald Tusk. W piątek wieczorem obecność premiera podczas sobotniej uroczystości potwierdziła PAP Izabela Paluch z kancelarii premiera.

Pytany w czwartek w Sandomierzu o to, czy złoży swój podpis, odparł: - W niektórych aspektach, elementach tego paktu czuję się jego - w jakiejś niedużej części oczywiście - współautorem. On ma sens wtedy, kiedy rząd chce uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zakładam i tak się wstępnie umawialiśmy, że w sobotę moglibyśmy podpisać.

Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński potwierdził w piątek PAP, że Pakt dla Kultury podpisze również szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Podpisanie Paktu - umowy społecznej zawieranej pomiędzy Radą Ministrów oraz stroną społeczną reprezentowaną przez Obywateli Kultury - rozpocznie się od podpisania dokumentu przez reprezentantów strony społecznej. Swoje podpisy złożą m.in.: Joanna Mytkowska, Krzysztof Krauze, Jerzy Hausner, Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Holland, Jarosław Lipszyc - w sumie ponad 30 osób. Następnie Pakt dla Kultury ma zostać podpisany przez stronę rządową.

Jednym z najważniejszych postulatów Paktu dla Kultury jest podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do co najmniej 1 proc. wszystkich wydatków budżetowych, poczynając od roku 2012 (bez środków europejskich i samorządowych).

W Pakcie dla Kultury znalazły się także postulaty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom; wypracowanie systemu umożliwiającego przeznaczenie 1 proc. CIT na wsparcie przedsięwzięć kulturalnych; wprowadzenie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych - na podstawie projektu ustawy Komitetu Obywatelskiego Mediów

Publicznych i powołanie Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

składającego się w 70 proc. z przedstawicieli Obywateli Kultury oraz organizacji społecznych, a w 30 proc. z przedstawicieli rządu i samorządu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji