Artykuły

Warszawa. Kongres Obywateli Kultury: równy VAT na prasę

W ocenie członków debaty poświęconej barierom w rozwoju kultury, zrównanie stawki VAT na czasopisma elektroniczne i drukowane jest jednym z ważnych czynników zachowania równowagi w sferze czytelnictwa w Polsce. Debata była częścią Kongresu Obywateli Kultury.

- Należy zacząć od określenia priorytetu państwa w tej dziedzinie - czy ważniejsza jest tu kultura czy rozrywka, a jeżeli ta pierwsza to jak państwo pragnie ją promować. Jasne wspieranie rozwoju tej jednej z ważnych gałęzi kultury, jaką stanowi czytelnictwo miało miejsce zwłaszcza w latach 90.,

kiedy na książki i czasopisma obowiązywała zerowa stawka podatkowa. Dzięki temu notowaliśmy wówczas prężny rozwój branży oraz znaczne zwiększenie liczby wydawanych tytułów - relacjonował dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman.

Jak podkreślił, następujące po 2000 roku zmiany w wysokości stawek VAT na prasę i książki,

zwłaszcza ich wzrost wymuszany przez dyrektywy unijne, osłabił rozwój branży.

W jego ocenie, szczególnie uderzająca jest tu dysproporcja pomiędzy stawkami VAT na prasę wydawaną w formie drukowanej i elektronicznej. Jego zdaniem, chociaż internet stanowi sporą konkurencję i często odbiera tradycyjnej prasie czytelników, jednak należy pamiętać, że często jest jedyną formą kontaktu odbiorców ze słowem pisanym.

Uczestnicząca w panelu posłanka PO Joanna Mucha, członkini sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreśliła, że podobne głosy i debaty są istotne dla tworzenie i modyfikacji prawa. - Zależy nam zwłaszcza na włączeniu we wstępny etap powstawania projektów ustaw i przepisów przedstawicieli

środowisk i organizacji, których tworzone prawo będzie dotyczyć. Konsultacje z nimi mogą stanowić

istotny składnik procesu legislacyjnego" - podsumowała Mucha.

Kongres Obywateli Kultury potrwa do soboty. Jego najważniejszym rezultatem ma być podpisanie Paktu

dla Kultury - dokumentu, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1

proc. budżetu państwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji