Artykuły

Warszawa. Obywatele Kultury czekają na Pakt

Kongres Obywateli Kultury rozpoczął się dziś w Warszawie. Jego najważniejszym rezultatem ma być podpisanie Paktu dla Kultury - dokumentu, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. budżetu państwa.

Kongres - jak zapowiadają jego organizatorzy z ruchu społecznego Obywatele Kultury - jest próbą odrzucenia swoistego dyktatu ekonomistów i polityków, uznających, że w hierarchii priorytetów państwa edukacja, kultura i nauka nie są najważniejsze.

Uczestnicy Kongresu zastanawiać się będą nad sposobami pozyskiwania środków na działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie - po biblioteki. Chodzi także o programy edukacyjne - począwszy od żłobków, przez przedszkola, na szkołach skończywszy. W panelu "Czy VAT jest barierą w rozwoju kultury?" organizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej udział wezmą m.in. wiceminister finansów Maciej Grabowski, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman i dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i "Kultura Liberalna" organizują spotkanie pt. "Debata publiczna w kulturze, kultura debaty publicznej". Uczestnicy dyskusji, m.in. Piotr Frączak z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana,będą rozmawiać m.in. o tym, czy istnieje język, który połączyć mógłby artystów, animatorów kultury,przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz akademików.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zorganizuje również dyskusję "Fundusze europejskie na kulturę". Jak pomóc zainteresowanym organizacjom i środowiskom obywatelskim zagwarantować w funduszach europejskich na lata 2014-2020 środki na kulturę i edukację będą się zastanawiać m.in. dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Adam Czyżewski oraz Karolina Tylus-Sowa,dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy kultura jest dobrem czy zbytkiem, na który sobie nie możemy pozwolić? Czy dostęp do kultury może być łatwy i tani? - na te m.in. pytania będą próbować odpowiedzieć uczestnicy panelu pt. "Czy buty są ważniejsze od Szekspira? Odbiorca kultury w centrum zainteresowania". Udział w nim

zapowiedzieli m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego, b. premier Marek Belka, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Podpisanie Paktu dla Kultury przez premiera Donalda Tuska planowane jest w sobotę w południe.

W dokumencie - oprócz postulatu dotyczącego 1 proc. - znalazły się także punkty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom; wypracowanie systemu umożliwiającego przeznaczenie 1 proc. CIT na wsparcie przedsięwzięć kulturalnych; wprowadzenie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych - na podstawie projektu ustawy Komitetu

Obywatelskiego Mediów Publicznych i powołanie Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego składającego się w 70 proc. z przedstawicieli Obywateli Kultury oraz organizacji społecznych, a w 30 proc. z przedstawicieli rządu i samorządu.

Szczegóły dotyczące kongresu oraz treści Paktu dla Kultury na stronie www.obywatelekultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji