Artykuły

Warszawa. Kongres Obywateli Kultury jutro

Mowa będzie m.in. o Pakcie dla Kultury - dokumencie, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 procenta budżetu państwa. Drugiego dnia Kongresu, w sobotę, pakt ma podpisać premier Donald Tusk.

Kongres organizowany jest w Warszawie przez ruch społeczny Obywatele Kultury. W różnych punktach miasta odbędą się panele tematyczne, warsztaty oraz spotkania.

W panelu "Czy VAT jest barierą w rozwoju kultury?" organizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej udział wezmą m.in. wiceminister finansów Maciej Grabowski, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman i dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i "Kultura Liberalna" organizują spotkanie pt. "Debata publiczna w kulturze, kultura debaty publicznej". Uczestnicy dyskusji, m.in. Piotr Frączak z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, będą rozmawiać m.in. o tym, czy istnieje język, który połączyć mógłby artystów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz akademików.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zorganizuje również dyskusję "Fundusze europejskie na kulturę". Jak pomóc zainteresowanym organizacjom i środowiskom obywatelskim zagwarantować w funduszach europejskich na lata 2014-2020 środki na kulturę i edukację zastanawiać będą się m.in. dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Adam Czyżewski oraz Karolina Tylus-Sowa, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy kultura jest dobrem czy zbytkiem, na który sobie nie możemy pozwolić? Czy dostęp do kultury może być łatwy i tani? - na te m.in. pytania będą próbować odpowiedzieć uczestnicy panelu pt. "Czy buty są ważniejsze od Szekspira? Odbiorca kultury w centrum zainteresowania". Udział w nim zapowiedzieli m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego, b. premier Marek Belka, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Podpisanie Paktu dla Kultury planowane jest w sobotę w południe.

W dokumencie - oprócz postulatu dotyczącego 1 proc. - znalazły się także punkty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom; wypracowanie systemu umożliwiającego przeznaczenie 1 proc. CIT na wsparcie przedsięwzięć kulturalnych; wprowadzenie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych - na podstawie projektu ustawy Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych i powołanie Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego składającego się w 70 proc. z przedstawicieli Obywateli Kultury oraz organizacji społecznych, a w 30 proc. z przedstawicieli rządu i samorządu.

Pod wystosowanym w lutym 2010 r. apelem do prezesa Rady Ministrów o akceptację dla Paktu dla Kultury podpisało się kilkuset polskich twórców, przedstawicieli instytucji kultury. W maju 2010 r. rozpoczęto publiczną zbiórkę podpisów; do tej pory podpisy złożyło ok. 90 tys. Polaków. 17 czerwca w liście skierowanym do Obywateli Kultury premier Donald Tusk zadeklarował przyjęcie postulatów Obywateli Kultury.

Szczegóły dotyczące kongresu oraz treści Paktu dla Kultury na stronie www.obywatelekultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji