Artykuły

Warszawa. Ogłoszono Program Rozwoju Kultury do 2020 roku

Wypracowaniu spójnej polityki kulturalnej w Warszawie ma służyć Program Rozwoju Kultury do 2020 roku, który ogłoszono w środę w Warszawie. Jeszcze w tym tygodniu trafi on do społecznych konsultacji.

W tej chwili dokument, prezentujący założenia zmierzające do stworzenia spójnej polityki kulturalnej, jest opiniowany przez Komisję Kultury Rady m.st. Warszawy - poinformował na środowej konferencji prasowej w Warszawie zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński. Zapowiedział też zorganizowanie w najbliższym czasie konsultacji społecznych.

Dokument przygotował zespół ponad dwudziestu reprezentantów warszawskiego środowiska kulturalnego. W skład Zespołu Konsultacyjnego Programu Rozwoju Kultury weszli m.in.: Edwin Bendyk, Beata Chmiel, Andrzej Mencwel, Bogna Świątkowska, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Burszta i Krzysztof Herbst.

Inicjatorzy Programu chcą włączyć w tworzenie spójnej polityki kulturalnej warszawiaków, i dla mieszkańców stolicy ma zostać stworzona przejrzysta informacja o ofercie kulturalnej, ułatwiająca mieszkańcom dostęp do wydarzeń kulturalnych, a także - według zapowiedzi - dopasowanie oferty kulturalnej do trybu życia warszawiaków.

Jak zapowiedziała jedna z współautorka Programu Alina Gałązka, jednym z pierwszych kroków będzie opracowanie raportu na temat stanu kultury; ma powstać on do końca 2011 roku.

Program Rozwoju Kultury zakłada ujednolicenie zasad finansowania imprez kulturalnych, bo - jak zauważyła Gałązka - system finansowania kultury "zasadniczo nie zmienił się od 1989 roku".

W dokumencie wskazuje się wytyczne także do tego, by budować wizerunek Warszawy jako miasta nowoczesnego, wielokulturowego, szanującego swoje dziedzictwo i historię.

Taka wizja miasta koresponduje z jej ambicjami; w końcu Warszawa startuje w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jak podkreślił Paszyński, i ogłoszona w środę strategia, i aplikacja konkursowa są spójne i wzajemnie się uzupełniają. Aplikacja Warszawy w konkursie na Europejską Stolicę Kultury zostanie złożona w czwartek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Prace nad warszawskim programem zbiegły się w czasie z działaniami ruchu społecznego Obywatele Kultury. Organizowany przez ruch Kongres Obywateli Kultury odbędzie się 13 i 14 maja, jego celem będzie podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do 1 proc. W sobotę na Kongresie pakt dla kultury podpisać ma premier Donald Tusk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji