Artykuły

Rzeszów. "Czerwona Ruta" jedzie do Iwanofrankowska

Spektakl muzyczny "Czerwona Ruta" autorstwa Sławomira Gowina, w reżyserii Dariusza Brojka otrzymał zaproszenie na VII Festiwal Teatralny Najlepszych Spektakli Premierowych Sezonu "Premiery sezonu 2011"w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Teatr im. W. Siemaszkowej wystąpi 13 maja br. jako gość specjalny.

To pierwsza zagraniczna prezentacja tego spektaklu.

"Czerwona Ruta, czyli zaklęte moce" to 499. premiera w historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Spektakl nawiązuje do twórczości ukraińskiego barda drugiej połowy XX w. Wołodymyra Iwasiuka, a opowiada o trudnej ale możliwej przyjaźni polsko-ukraińskiej. Pieśń "Czerwona ruta" to najpopularniejszy na Ukrainie, wręcz kultowy współczesny utwór, to "pieśń ukraińskiej duszy", ich drugi hymn. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że zna ją na pamięć każdy Ukrainiec. Wszystkie z kilkunastu pieśni wplecionych w spektakl zostały wybrane i zaaranżowane tak, by zachowując reprezentatywność dla ukraińskiej kultury muzycznej przedstawiały jednocześnie walory poruszające polskie serca. Nasz spektakl jest przyjmowany przez Ukraińców bardzo serdecznie, z ogromnym wzruszeniem, także dlatego, że to próba ujęcia w artystycznej formie stosunków polsko-ukraińskich polegająca na ukazaniu tego, co łączy oba narody, ich dumy, odwagi, ale i drobnych słabostek.

Spektakl ten powstał z myślą o współpracy transgranicznej z Teatrami zachodniej Ukrainy i północnej Słowacji w ramach teatralnego eroregionu, który funkcjonuje już od roku pod nazwą Podkarpacka Unia Teatralna. W ramach tej Unii współpracujemy z teatrami zachodniej Ukrainy - m.in. z teatrem Voskriesiennie ze Lwowa i Akademickim Teatrem Dramatyczno-Muzycznym w Iwano-Frankowsku. Prezentacja tego spektaklu na Ukrainie ma szansę być dużym wydarzeniem - nie tylko artystycznym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji