Artykuły

Warszawa. Anna Chodakowska czyta "Księgę Estery

Laboratorium Dramatu zaprasza - w poniedziałek 16 maja 2011 o godzinie 19:00 - na spotkanie w cyklu "Ogród Księgi". Spotkanie poprowadzi Paweł Śpiewak, a "Księgę Estery" przeczyta Anna Chodakowska. Wstęp wolny.

W dyskusji po czytaniu wezmą udział Piotr Paziński i dr Zenon Waldemar Dudek.

Księga Ester pochodzi z VI wieku przed wspólną erą. Jest to opowieść dziejąca się na dworze perskiego króla Kserksesa, a historia dotyczy spisków, pałacowych intryg i wielkiego zagrożenia, jakie zawisło nad Żydami. Wezyr królewski Haman postanowił wymordować wszystkich potomków Izraela. Ocalenie przyszło niespodziewanie dzięki królowej Ester i pomocy jej wuja Mordechaja. Jest to opowieść jak bajka 1001 nocy o ukrywaniu i odsłanianiu twarzy, intencji. Ukryty w tej opowieści jest też Bóg, którego imię w księdze nie pada. Niewidoczny prowadzi swój lud od klęski do radości. Księga Ester jest dwa razy czytana na święto Purim. Wesołe to święto ocalenia. Tego dnia Żydzi zakładają karnawałowe maski, tańczą i zdrowo popijają. /Paweł Śpiewak/

Ogród Księgi" to projekt Laboratorium Dramatu, którego tematem jest Księga Ksiąg. W ramach tego cyklu wybitni polscy aktorzy czytają na scenie LD wybrane fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Czytaniom towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności.

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji