Artykuły

Płock. Pokażą Czechowa w Muzeum Czechowa

Silna 15-osobowa delegacja aktorów wyrusza za kilka dni do Rosji. W podmoskiewskim domu muzeum Antoniego Czechowa zaprezentuje zrealizowany przez Teatr Dramatyczny w Płocku "Romans z Czechowem".

- "Romans z Czechowem" na płockiej scenieWizy załatwione, kostiumy zapakowane. Scenografię, typową dla Czechowa - drzwi, kanapa, stolik - zapewnia strona rosyjska.

Rosjanie nie mieli tylko swojego patefonu, płocczanie więc biorą go ze sobą.

- Wyprawa to wynik porozumienia podpisanego przez nasz Urząd Marszałkowski i obwód moskiewski, dotyczącego wymiany kulturalnej - mówi Leszek Skierski z teatru. - W ramach tej współpracy gościliśmy w Płocku delegację rosyjską, która oglądała nasz teatr, widziała efekty naszej pracy. I zaprosiła na festiwal poświęcony twórczości Czechowa.

Festiwal odbywa się w połowie maja w Mielichowie, małej miejscowości pod Moskwą, w okręgu nazwanym na cześć Czechowa - czechowskim.

Jest tam dom muzeum słynnego dramaturga, niewielka dacza, w której Czechow spędził część życia. Leczył się tu na płuca, pisał o wsi, cyzelował "Wujaszka Wanię".

Płocka ekipa zaprezentuje swój "Romans z Czechowem", trzy jednoaktówki ("Oświadczyny", "Niedźwiedź", "Łabędzi śpiew"), zamknięte w klamrę wiersza napisanego przez reżysera spektaklu Mariusza Pilawskiego.

Pierwsza opowiada o tym, czym mogą skończyć się niepotrzebne dyskusje w momencie oświadczyn.

Druga zderza męską siłę (no dobrze - siłę i brak manier) z kobiecą delikatnością (a mówiąc szczerze - z delikatnością i głupimi pozami).

I wreszcie "Łabędzi śpiew", już na poważnie, opowiada o starym aktorze, który po raz pierwszy w ciemnościach zalegających na widowni teatru dostrzegł czającą się śmierć...

Płocka premiera odbyła się wiosną 2009 r. na małej scenie naszego teatru. W spektaklu występują Hanna Chojnacka, Hanna Zientara, Krzysztof Bień, Marek Walczak i Mariusz Pilawski.

- Aktorzy będą grać po polsku. Myślę, że Czechow byłby zrozumiały w każdym języku świata - uśmiecha się Leszek Skierski. - No tak, jak na każdym festiwalu, także na tym przyznawane będą nagrody. Bardzo liczymy, że znajdziemy się w gronie laureatów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji