Artykuły

Warszawa. Kongres Obywateli Kultury

Podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do 1 proc. to sztandarowy postulat Paktu dla Kultury, którego założenia omawiane będą podczas Kongresu Obywateli Kultury 13 i 14 maja. O podpisanie dokumentu przez premiera Donalda Tuska apelują organizatorzy.

Kongres organizowany jest w Warszawie przez ruch społeczny Obywatele Kultury. W różnych punktach miasta odbędą się panele tematyczne, warsztaty oraz spotkania.

- Zakończyliśmy konsultacje społeczne, ale w dalszym ciągu prezydenci miast składają deklaracje poparcia dla paktu. Wczoraj do grona miast, które popierają założenia Paktu dla Kultury dołączył Rzeszów, następne w kolejce są Lublin i Gliwice" - mówiła podczas piątkowego briefingu prasowego w Warszawie aktywistka ruchu Obywatele Kultury Beata Chmiel, z-ca dyr. Muzeum Narodowego w Warszawie. Wcześniej pakt poparły także m.in. Kraków, Gdańsk i Katowice. - Prezydenci, którzy wyrazili poparcie dla paktu, deklarują podpisywanie lokalnych paktów i wzrost wydatków na kulturę, związany ze sposobem wydawaniem pieniędzy - mówiła.

Jednym z najważniejszych postulatów Paktu dla Kultury jest podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do co najmniej 1 proc. wszystkich wydatków budżetowych poczynając od roku 2012 (bez środków europejskich i samorządowych). W czwartek rzecznik ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego poinformował w przesłanym PAP komunikacie, że w 2012 roku nakłady na kulturę zostaną zwiększone o 140 mln złotych, aby osiągnąć poziom 0,94 proc. budżetu państwa do dyspozycji ministra kultury.

- To bardzo cieszy, zważywszy na to, że przez ostatnie lata z trudem udawało się osiągnąć 0,4 proc. - skomentowała przedstawicielka ruchu Obywatele Kultury Beata Stasińska.

- Minister mówi o wzroście o 140 mln zł. (...) Do osiągnięcia poziomu 1 proc. brakuje jednak 800 mln-880 mln zł, w zależności od tego, jak to liczymy. Pomiędzy 140 mln a 800 mln zł różnica jest duża - zwróciła uwagę Beata Chmiel.

W jej opinii, sukcesem Obywateli Kultury jest już sam fakt pojawienia się tematu kultury w debacie publicznej i w języku kampanii politycznej. - To, że kultura staje się ważnym argumentem, że nie jest już rzeczą wstydliwą rozmawiać o niej, wskazuje na to, że kultura ma w tej chwili swoje bardzo znaczące miejsce - oceniła. Jak dodała, problem w przekonaniu rządzących do postulatu zagwarantowania 1 proc. tkwi w ich podejściu do systemu finansowego państwa. - Padają argumenty, że poza jednym sztywnym wydatkiem na wojsko nie powinno być ustalonych z góry wydatków - mówiła Chmiel.

- Cieszy nas, że środowiska biznesowe i społeczne, np. Lewiatan i Kongres Kobiet popierają założenia Paktu - mówił Edwin Bendyk, zaangażowany w działalność ruchu Obywateli Kultury.

Organizatorzy Kongresu liczą, że dokument podpisze w sobotę 14 maja premier Donald Tusk. - Mamy na razie niepotwierdzoną informację, że premier podpisze pakt w sobotę - powiedziała Chmiel.

Pod wystosowanym w lutym 2010 r. apelem do prezesa Rady Ministrów podpisało się kilkuset polskich twórców, przedstawicieli instytucji kultury. W maju 2010 r. rozpoczęto publiczną zbiórkę podpisów; do tej pory podpisy złożyło ok. 90 tys. Polaków. 17 czerwca w liście skierowanym do Obywateli Kultury premier Donald Tusk zadeklarował przyjęcie postulatów Obywateli Kultury.

Beata Stasińska zwróciła uwagę, że nie zakończyły się jeszcze negocjacje ze stroną rządową. - Jest nadzieja, że dzisiaj będzie ich finał, ale mogą się przeciągnąć do przyszłego tygodnia. Od tego, czy one zostaną zakończone pomyślnie, zależeć będzie to, czy będzie co podpisywać - zauważyła.

Szczegóły dotyczące kongresu oraz treści Paktu dla Kultury na stronie www.obywatelekultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji