Artykuły

Lublin. Provisorium i Kompania z nagrodami

Dwie nagrody przywiozły lubelskie teatry Provisorium i Kompania z XL Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt 2005" w Szczecinie. Ich spektakl "Trans-Atlantyk" [na zdjęciu] wyróżniono nagrodą im. Kazimierza Krzanowskiego - "za koncept palmy z bryczką" oraz nagrodą dziennikarzy - za "atrakcyjność inscenizacji".

To pierwsze nagrody dla "Trans-Alantyku" według Witolda Gombrowicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Pierwsze, bo inscenizacje Provisorium i Kompanii z reguły są szczodrze obsypywane wyróżnieniami na konkursach i przeglądach. "Trans-Atlantyk" miał premierę niedawno, w październiku 2004 r. podczas festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Na szczecińskim "Kontrapunkcie" Provisorium i Kompania mają ustaloną, wysoką pozycję. W roku ubiegłym ich "Do piachu" według Tadeusza Różewicza wzięło nagrodę główną. Natomiast "Trans-Atlantyk" komplementowano w Szczecinie jako "spektakl niezwykłej teatralności", zaś oba lubelskie zespoły nazwano "perfekcjonistami teatralnego skrótu".

Przestrzeń sceniczna w spektaklu "Trans-Atlantyk" została zabudowana w sposób niezwykły i zaskakujący: na środku sceny dominuje wielka "plastikowa" palma migająca elektrycznymi światełkami, wokół której niczym w kieracie krąży wymyślna "polska" bryczka. Bohaterowie sztuki konwersują dramatycznie i humorystycznie, siedząc na palmie i wirując po scenie w bryczce. Układ palma-bryczka pobudza wyobraźnię i interpretować można go na wiele sposobów. Może palma symbolizuje egzotyczną ziemię obiecaną Polaków, naszą statuę wolności, a krążąca wokół bryczka - korowód polskich symboli, wartości, które nas nakręcają? Stąd zrozumiałe uzasadnienie nagrody dla lubelskich teatrów - "za koncept palmy z bryczką"...

"Kontrapunkt" jest jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Zakończył się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jury oceniało 12 spektakli, główną nagrodę przyznając przedstawieniu "Perechodnik/Bauman" teatru Komuna Otwock.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji