Artykuły

Gdańsk. Artyści dla Japonii w synagodze

W niedzielę w Nowej Synagodze odbędzie się jednodniowa impreza charytatywna "Gdańsk dla Japonii", zorganizowana przez Teatr Amareya oraz trójmiejskich i japońskich artystów.

Od tragicznych wydarzeń w Japonii, spowodowanych trzęsieniem ziemi i tsunami, minęło już trochę czasu. Na tyle dużo, że w naszym codziennym życiu zupełnie przestaliśmy o tym myśleć. Tymczasem usuwanie ich skutków dopiero się zaczyna. Potrzebna jest więc nie tylko deklaracja solidarności z tysiącami poszkodowanych w tych kataklizmach ludzi, ale przede wszystkim każda, najmniejsza nawet pomoc finansowa. Z taką właśnie ideą powstała jednodniowa impreza charytatywna "Gdańsk dla Japonii", zorganizowana przez Teatr Amareya oraz trójmiejskich i japońskich artystów.

W geście wsparcia dla poszkodowanych wystąpią artyści z różnych dziedzin sztuki: tańca, teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Oprócz trójmiejskich tancerzy, jak: Iwona Gilarska, Filip Szatarski i Teatr Amareya, w wydarzeniu wezmą też udział tancerze japońscy: Rui Ishihara (mieszka obecnie w Warszawie) oraz Nobuyoshi Asai, który pokaże premierowy spektakl "0/1 Setsugekka". O cześć muzyczną zadbają równie wyśmienici artyści m.in. Karolina Rec i Rafał Dętkoś, Sławek Jaskułke oraz Olo Walicki i Wojtek Mazolewski.

Szczególny punkt wydarzenia będą stanowiły filmy, zdjęcia i wspomnienia artystów japońskich, którzy bezpośrednio doświadczyli trzęsienia ziemi. Ich osobiste świadectwo, dokumentujące ostatnie tygodnie w Japonii, pozwoli zbliżyć się do mniej oficjalnego obrazu tragedii, o którym nie mówi się w mediach.

- W Japonii byłyśmy z naszym Teatrem Amareya zaledwie dwa tygodnie przed trzęsieniem ziemi - opowiada Katarzyna Julia Pastuszak, tancerka, prezeska Stowarzyszenie Amareya Art. Mamy tam bardzo wielu znajomych. Kiedy emocje opadły i dostałyśmy informację, że ci, których znamy, przeżyli, postanowiliśmy zorganizować imprezę, która będzie wyrazem wsparcia i zjednoczenia z tymi, którzy teraz odbudowują swoje życie od podstaw. Stało się to możliwe tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu trójmiejskich artystów, którzy tego dnia wystąpią całkowicie za darmo.

Dochód z imprezy, za pośrednictwem japońskiego Czerwonego Krzyża, przekazany zostanie poszkodowanym. Pierwsze 50 osób, które pojawią się na imprezie, otrzyma dodatkowo multimedialny tomik poezji "W cieniu szumiących wind" autorstwa trójmiejskiej poetki Beaty Sosnowskiej.

"Gdańsk dla Japonii", niedziela, początek o godz. 16, Synagoga Nowa, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Partyzantów 7, bilety: 20 i 30 zł

Program imprezy:

Taniec:

g. 16 - Iwona Gilarska - "Z nieba do ziemi" (fragment) [na zdjęciu]

g. 16.30 - Rui Ishihara - "ulotnych cieni"

g. 17 - Teatr Amareya + Krzysztof Topolski aka Arszyn - "Nokturny"

g. 17.40 - Nobuyoshi Asai - "0/1 SETSUGEKKA" - premiera

g. 18.30-19.30 - "Głosy z Japonii" - filmy i listy z Japonii podnoszącej się po katastrofie

Muzyka:

g. 20 - Karolina Rec i Rafał Dętkoś

g. 20.40 - Sławek Jaskułke

g. 21.10 - Olo Walicki i Wojtek Mazolewski

g. 21.40 - Filip Szatarski i Tomasz Bergmann - taniec + muzyka na żywo!

g. 22 - Uhuru Trio akustycznie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji