Artykuły

Lublin. Babicki i pięcioro aktorów odchodzą z Osterwy

Z końcem obecnego sezonu z Lublina odchodzi dyrektor artystyczny teatru, Krzysztof Babicki, którego na tym stanowisku zastąpi Artur Tyszkiewicz. Razem z nim - pięcioro artystów, czyli: Monika Babicka, Agata Moszumańska, Szymon Sędrowski, Andrzej Redosz oraz Mikołaj Roznerski.

To niewątpliwie ogromna strata, która może się odbić na kondycji artystycznej Teatru Osterwy oraz na jego repertuarze. Wszyscy odchodzący aktorzy grają dużo i przeważnie główne role. Czworo z nich jest obsadzonych w najnowszej, przygotowywanej właśnie "Komedii teatralnej".

- Repertuar na pierwsze jesienne miesiące został ułożony tak, aby aktorzy, którzy odchodzą wraz ze mną do Gdyni, mogli przyjeżdżać do Lublina i grać w sztukach, w których są obsadzeni. Jestem w stałym kontakcie z moim następcą, dyr. Tyszkiewiczem. Za kilka dni spotkamy się, aby wspólnie się zastanowić nad późniejszymi zastępstwami i dalszą obecnością poszczególnych spektakli na afiszu - zapowiedział wczoraj Babicki.

Co skłoniło artystów do odejścia z Lublina? Motywacje były różne. W przypadku Moniki Babickiej sprawa jest oczywista - trudno wymagać, by różne miejsca pracy miały rozdzielać rodzinę.

- Dla aktora w teatrze ważny jest mistrz - argumentował z kolei Andrzej Redosz. - Gdy się go znajdzie, chce się go trzymać. Dla mnie mistrzem jest Krzysztof Babicki. Dlatego, gdy zaproponował mi przejście do Gdyni, nie wahałem się ani przez chwilę.

Szymona Sędrowskiego pociąga wyzwanie związane z nową pracą: - Teatr w Gdyni będzie tworzony od podstaw. To pewne ryzyko, ale też okazja do spróbowania czegoś nowego. Poza tym zawsze chciałem mieszkać nad morzem.

Mikołaja Roznerskiego do wyjazdu z Lublina zmusza sytuacja rodzinna: - W Warszawie pracuje moja partnerka, niedawno urodziło się nam dziecko i po prostu chcę być przy nich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji