Artykuły

Fakt podlicza artystów

Frazesy o wielkiej sztuce i aktorskim powołaniu można włożyć między bajki. Grażyna Szapołowska (58 L) właśnie udowodniła, że owszem, teatr jest może i ważny, ale z czegoś przecież trzeba żyć. A pieniędzy w teatrze niestety nie ma i nie zapowiada się, by mogło się to zmienić.

Szapołowska postawiła na show ze względu na pieniądze

Od kilku dni w Teatrze Narodowym trwa prawdziwa wojna. Po tym, jak Szapołowska wybrała udział w show "Bitwa na głosy" w TVP 2, zamiast występu w przedstawieniu "Tango" dyrektor Jan Englert (68 1.) zdecydował o jej zwolnieniu. Po tym zdarzeniu publicznie ze smutkiem skomentował, że postawa aktorki to "znak naszych czasów". Dlaczego Szapołowska zaryzykowała utratę pracy w jednym z najbardziej szacownych teatrów w Polsce? Odpowiedz jest prosta: polscy aktorzy, występujący na deskach teatralnych od wielu lat zarabiają bardzo mało. Dyplomowany aktor w Teatrze Narodowym zarabia średnio ok. 1200 zł miesięcznie. Szapołowska, gwiazda tej placówki, mogła liczyć najwyżej na 4 tys. złotych miesięcznego wynagrodzenia. Do tego dochodzą dodatki za zagrany spektakl w wysokości od 100 do 600 złotych.

Tymczasem za dziesięć występów w niezbyt wymagającej roli jurora w telewizyjnym show aktorka zgarnie 150 tysięcy. Czy trudno zatem dziwić się decyzji pani Grażyny? Realia są bezlitosne. Nawet wybitni aktorzy nie są w stanie zarobić w teatrze tego, co oferują im komercyjne przedsięwzięcia.

Jaki to jednak przykład dla kolejnych adeptów polskich szkół teatralnych? Przecież okazuje się, że zamiast wieloletniego szlifowania aktorskiego warsztatu, lepiej od razu zgłosić się do telewizji. W serialach, w programach rozrywkowych, a przede wszystkim w reklamach można szybko przebyć na skróty drogę do wielkich pieniędzy i masowej popularności...

Grażyna Szapołowska

Miesiąc w teatrze 5000 zł, za "Bitwę na głosy": 150 000 zł

Małgorzata Kożuchowska za spektakl dostaje: 400 zł, dzień w serialu to: 7000 zł

Borys Szyc za spektakl dostaje 500 zł, dzień w serialu to: 10 000 zł

Magdalena Cielecka za spektakl dostaje 500 zł, dzień w serialu to: 10 000 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji