Artykuły

Obywatele Kultury: Cieszy nas deklaracja premiera Tuska

Nie ma żadnego problemu, żebyśmy publicznie spotkali się z ludźmi, którzy animują Pakt dla Kultury. To, że trzeba więcej pieniędzy na kulturę, jest zrozumiałe - zadeklarował publicznie premier Donald Tusk w programie "Drugie śniadanie mistrzów" w TVN24 w sobotę 26 marca.

Obywatele Kultury z optymizmem przyjęli deklarację podpisania Paktu dla Kultury przez Prezesa Rady Ministrów i wzięcia przez niego udziału w Kongresie Obywateli Kultury 14 maja 2011, którą złożył na antenie TVN24. Dotarła do mnie deklaracja [1 procent na kulturę] i Pakt dla Kultury, jak wiecie podpisał ją także, jeszcze jako marszałek sejmu, Bronisław Komorowski; Michał Boni jest wielkim adwokatem tych rozwiązań, które proponujecie. Uczciwie powiem [] jestem za zwiększaniem wydatków tak, aby osiągnęły poziom mniej więcej jednego procenta -kontynuował premier Tusk.

Ogłoszony 11 grudnia 2010 projekt Paktu dla Kultury formułuje zasady porozumienia między Rządem i Sejmem RP a stroną społeczną reprezentowaną przez ruch, który określił się jako Obywatele Kultury na rzecz zmiany celów i zasad zarządzania i finansowania kultury w Polsce. Jednym z głównym postulatów Paktu jest zwiększenie nakładów na kulturę do co najmniej 1% budżetu państwa.

Deklarację poparcia dla ruchu społecznego Obywatele Kultury i przystąpienia do prac nad projektem Paktu dla Kultury zadeklarowali też prezydenci miast: Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, Krakowa-Jacek Majchrowski i Gdańska-Paweł Adamowicz. W najbliższym czasie deklarację poparcia społecznej inicjatywy, na rzecz rozwoju kultury w Polsce poprą prezydenci Gdyni-Wojciech Szczurek (4 kwietnia) i Poznania-Ryszard Grobelny (8 kwietnia) oraz prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. Inicjatywę Paktu dla Kultury poparła jednocześnie Unia Metropolii Polskich, której przewodniczącym jest prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Pakt dla Kultury formułuje wizję rozwoju Polski, zgodnie z którą kultura i edukacja zostaną uznane za fundament rozwoju nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa, a inwestycje w kapitał społeczny powinny być rezultatem wspólnego rozumienia cywilizacyjnej szansy Polski. Pakt dla Kultury wypracowany został z myślą o tej właśnie szansie.

Do końca marca projekt Paktu dla Kultury podlega konsultacjom społecznym prowadzonym we współpracy m.in. OFOP, Pracownią Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Krytyką Polityczną oraz Polskim Towarzystwem Socjologicznym.

Informacje o konsultacjach społecznych oraz pełny tekst Paktu dla Kultury wraz z aplikacją pozwalającą na współredagowanie tekstu, prowadzenie dyskusji oraz zgłaszanie uwag i komentarzy na stronie www.obywatelekultury.pl

Więcej informacji:

Zbigniew Jankowski

Tel. 602 382 496 begin_of_the_skype_highlighting              602 382 496      end_of_the_skype_highlighting

e-mail: z.jankowski@sjconsulting.com.pl

*Obywatele Kultury to nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury.

Ruch społeczny Obywatele Kultury stawia problematykę kultury w centrum debaty publicznej. Chodzi o kwestię zasadniczą: uznanie, że kultura rozumiana jako wspólne dobro materialne i symboliczne, tworzy jakość naszego życia. Tym samym chodzi o poprawę jakości życia publicznego. Obywatele Kultury uważają, że we współczesnym świecie od jakości życia publicznego zależy jakość życia ludzkiego. Tylko społeczeństwa, w których panuje odpowiedzialność osobista i poszanowanie dobra publicznego, są w stanie zapewnić sobie i obywatelom twórczy rozwój. Nie da się tego osiągnąć bez wszechstronnej edukacji i powszechnego uczestnictwa w kulturze.

Obywatele Kultury nie bronią interesów jednego resortu czy wybranych grup zawodowych, tylko przeświadczenia, że to kultura stwarza wszystkim równe możliwości rozwojowe oraz jest katalizatorem zmiany w nowoczesnym państwie. Kultura nie może być traktowana jedynie, jako uciążliwa pozycja budżetowa, nie może być również pierwszym źródłem oszczędności budżetowych w sytuacjach kryzysowych. To podstawa nowoczesnego państwa, postaw obywatelskich oraz tworzenia lokalnych, regionalnych i uniwersalnych systemów społecznych, a sektor kultury i przemysłów kreatywnych, z którym bezpośrednio w Polsce związanych jest co najmniej pół miliona osób, tworzy nowe miejsca pracy, podnosi kapitał intelektualny i generuje potencjał kreatywny społeczeństwa.

Obywatele Kultury podkreślają konieczność uwzględnienia przez państwo w swojej strategii i planach rozwojowych inwestycji w kulturę i sferę symboliczną, które przynoszą również policzalne zyski. Dla przykładu, jedna publiczna złotówka zainwestowana w treść i dystrybucję w kinematografii polskiej przynosi budżetowi państwa 4,75 zł zwrotu (dane: PISF).

Działania ruchu wspierają m.in.: Minister Bogdan Zdrojewski, Agnieszka Holland, Jacek Żakowski, Wisława Szymborska, Magdalena Cielecka, Jerzy Pilch, Marek Raczkowski, Krzysztof Penderecki oraz wielu innych, wybitnych przedstawicieli polskiej kultury.

7 maja 2010 rozpoczęła się publiczna zbiórka podpisów, do której przyłączają się instytucje i ośrodki kultury z całej Polski. Aktualnie dążenia ruchu wspiera ok. 90 tysięcy Polaków. W trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej petycję w sprawie zwiększenia nakładów na kulturę podpisali wszyscy znaczący kandydaci z urzędującym dziś prezydentem Bronisławem Komorowskim.

17 czerwca w liście skierowanym do Obywateli Kultury Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zadeklarował przyjęcie postulatów Obywateli Kultury, w tym utworzenie międzyresortowego zespołu i napisał: "powinniśmy dążyć do tego, by zgłoszony przez Obywateli Kultury postulat przeznaczenia na kulturę co najmniej jednego procentu z budżetu państwa mógł doczekać się realizacji na mocy swoistego kontraktu zawartego między państwem a obywatelami".

Obywatele Kultury nie są ruchem politycznym ani beneficjentem budżetu państwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji