Artykuły

Świętokrzyskie. Świętowanie Dnia Teatru

Lalkowo, bajkowo i klasycznie - tak świętować można Międzynarodowy Dnia Teatru w naszym regionie.

"Historia o ptaku Cis" to opowieść o magii, która pozwala przetrwać smutne chwile. To właśnie to przedstawienie obejrzą dzieci podczas specjalnego, niedzielnego (27 marca) spektaklu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś", zaplanowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Bohaterką "Historii o ptaku Cis" jest mała, biedna, tracąca wzrok dziewczynka, która mieszka na smutnym, szarym podwórku. Jej brat dzięki muzyce wyczarowuje magicznego ptaka, a zbieracz butelek uczy ją, jak patrzeć na świat przez kolorowe szkiełka. Ptak Cis intryguje jednak złych ludzi, którzy chcą zabrać magiczne stworzenie mieszkańcom podwórka. Spektakl grany jest w planie aktorskim i lalkowym. Zachwyca magią, ciekawą muzyką i niezwykłym ciepłem i wrażliwością. Przeznaczony jest dla dzieci od lat siedmiu.

Po spektaklu widzowie będą mogli zwiedzić Galerię Lalki Teatralnej, z bliska przyjrzeć się kukiełkom, marionetkom, jawajkom i pacynkom ze spektakli granych w teatrze Kubuś wiele lat temu, m.in. ze "Śpiącej królewny", "Kopciuszka" czy "Czerwonego Kapturka".

Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny i uwiecznić te magiczne chwile.

Przedstawienie rozpocznie się o godz. 11. Bilety na spektakl w cenie 14 zł można kupić w kasie teatru lub zarezerwować telefonicznie: 41 344 58 36.

Nie tylko bajki w centrum bajki

Teatralne warsztaty dla dzieci, zajęcia plastyczne i premierę widowiska o Marii Konopnickiej dla nieco starszych widzów przygotowało z kolei Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

- Dzieci będą uczyć się robić kukiełki, laleczki i pacynki. Mogą też pobawić się w odgrywanie scenek teatralnych, przebierając się za księżniczki i czarodziejów. Inni będą mieli okazje układać swoje scenariusze, ćwiczyć wymowę i pamięć na scenie. Dzieciom w wieku powyżej dziewięciu lat proponujemy film animowany "Podróże Guliwera" i "Zemstę" Andrzeja Wajdy. Atrakcją będzie na pewno widowisko o twórczości i życiu Marii Konopnickiej "Spotkanie z Panią Marią" - mówi Katarzyna Pluta, koordynator z ECB.

"Świętokrzyski Kwintet Blaszany" przedstawi z kolei m.in. utwory klasyczne z filmów i bajek. Ale to nie koniec atrakcji. ECB łączy Międzynarodowy Dzień Teatru z wystawą "Bajkowy Świat". To interaktywna zabawa z wykorzystaniem technik multimedialnych, które sprawią, że dzieci i dorośli znajdą się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek. Święto teatru w ECB zacznie się w niedzielę (27 marca) o godz. 12. Wstęp wolny.

Podróż do Wenecji

Teatr im. Żeromskiego zaprasza na spektakl "Sługa dwóch panów" [na zdjęciu] w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego, którego premiera odbyła się w marcu tego roku. To barwne i dynamiczne widowisko, które odwołuje się do komedii dell'arte, a akcja rozgrywa się w latach 20. ubiegłego wieku w Wenecji.

Pantaleone grany przez Mirosława Bielińskiego to człowiek o podwójnej moralności - z jednej strony wiceprezes stowarzyszenia do spraw moralności (pretenduje do roli prezesa), a z drugiej nieuczciwy przedsiębiorca. Pewnego dnia zgłasza się do niego człowiek, któremu Pantaleone jest winien duże pieniądze. I tu zaczyna się ciąg komicznych wydarzeń. "Sługa dwóch panów" to przede wszystkim mocna rola Dawida Żłobińskiego jako Arlekina. Początek w sobotę i niedzielę (26i 27 marca) o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji