Artykuły

Kochajmy teatr (mimo wszystko)

Cóż zatem oglądamy na scenie Teatru Zagłębia? Myślę, że bardzo osobiste roz­ważania Mieczysława Górkiewicza na temat władzy, wreszcie z woli ludu nam panującej. Spojrzenie to niezwykle kryty­czne (to święte prawo każdego twórcy!). Grabiec rodem z taniego, politycznego kabaretu to jednak lekka przesada...

"Balladyna" niewątpliwie trafiła na afisz ze względu na to, iż jest lekturą szkolną i młodzież zapełni teatr. O czym będzie dyskutowała na lekcji po obej­rzeniu tego spektaklu? Z pewnością nie o romantycznej tragedii narodowego wie­szcza. Myślę, że polonistki jakoś sobie z tym fantem poradzą.

Pierwsza część rozłazi się i śmieszy tam gdzie nie powinna - więc ją pominę. O tym, że Balladyna zabija Alinę z powo­du malin - wie każde dziecko. Goplana (striptiserka przed występem?) jest po­stacią ledwo naszkicowaną, choć rzucają­cą się w oko (i to jak!). Czy trzeba było ośmieszać Kirkora (Dariusz Niebudek)?

Zabrzmi to może dziwnie - po tym wszystkim co napisałem - ale "Balladynę" w Sosnowcu warto obejrzeć. Od momen­tu gdy zasiada na Kirkorowym tronie, gdy zmienia kostium na czerwony, gdy pod­daje się losowi... Ta jurna bezmyślna dzie­wucha z części pierwszej staje się kapłan­ką zbrodni. Niczego nie żałuje. Oczekuje na karę Bożą bez pokory. Reżyser znako­micie nakręca spiralę zła. To wszystko stało się możliwe dzięki kreacji MAŁGO­RZATY STACHOWIAK. W przedsta­wieniu tym jest jeszcze jedna znakomita rola - Elżbieta Laskiewicz (Matka) to uosobienie najpiękniejszych uczuć, przej­mująco tragiczna do granic wytrzymałości psychicznej widzów. Zbigniew Leraczyk (Fon Kostryn) tak doskonale czuje się w ohydnej charakteryzacji i przekonu­jąco wykłada swoje racje; że wybaczam mu "gubienie" tekstu na przedstawieniu premierowym. Skierka i Chochlik (osoby fantastyczne) są w tym przedstawieniu cudownie Kantorowskie - w wyglądzie (obie) i sposobie gry (Skierka). Niezwyk­le precyzyjnej w każdym geście Iwony Fornalczyk (Skierka) zapomnieć nie sposób.

Kochajmy teatr (mimo wszystko) i kochajmy artystów (nade wszystko)!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji