Artykuły

Trójmiasto. Premiery dla dzieci

Dla trójmiejskich dzieci nareszcie wyszło słońce. W marcu czeka nas prawdziwy wysyp spektakli przygotowanych właśnie z myślą o najmłodszych.

Pierwszy premierę ma Teatr Muzyczny (wtorek 15 marca, godz. 10 i 12). "Na Arce o ósmej" opowiada historię trzech pingwinów, które dowiadują się o nadchodzącym potopie. Jednak na arce znaleźć się mogą tylko dwa zwierzęta... Przedstawienie przygotowuje Zbigniew Sikora, reżyser innych dziecięcych produkcji Muzycznego - "Przygód Koziołka Matołka" i "Foczki Akrobatki".

- "Na Arce o ósmej" będzie nieco inne. Nie będziemy wciągać dzieci w akcję wydarzenia. - mówi reżyser i na co dzień aktor Teatru Muzycznego, Zbigniew Sikora. - Poruszamy bardzo ważne kwestie - lojalność, przyjaźń, istnienie Boga. Spektakl daje pretekst do rozmowy na te tematy, dlatego serdecznie zapraszamy na niego także rodziców.

Do Teatru Miejskiego bajki wracają niemal równo po czterech latach, kiedy to odbyła się premiera "Czarnoksiężnika z krainy Oz". Tym razem poznamy zabłąkanego Psa, który przypadkowo trafia na podwórko Kota. Spektakl oparty na sztuce "Pies z kulawą nogą" Olgi Czekiny reżyseruje Zdzisław Starczynowski (premiera 19 marca, godz. 16).

- Ciągle się słyszy o złym traktowaniu zwierząt. To bardzo aktualny problem, wart pokazania na scenie, a sztuka, którą pokażemy, jest właśnie uniwersalną opowieścią o odwiecznym konflikcie psa i kota oraz relacji człowieka ze zwierzętami - przyznaje Zdzisław Starczynowski. - W spektaklu jest osiem piosenek autorstwa Olgi Czekiny, do których muzykę skomponował Robert Kanaan. Wprowadziłem multimedialną scenografię. Chociaż wcześniej w Niemczech robiłem podobne eksperymenty, to nigdy na taką skalę jak w Gdyni.

Pingwiny są również bohaterami spektaklu Teatru Stacja Szamocin, który w Trójmieście zostanie pokazany po raz pierwszy w nowej obsadzie i zmienionej wersji (trójmiejska premiera 27 marca, godz. 12). "Przygody pingwinka" na podstawie opowieści Adama Bahdaja "Mały pingwin Pik-Pok" pokazane zostaną w technice origami na sopockiej scenie Off de Bicz.

- Chcemy zachęcić dzieci do działań twórczych i teatralnych. Pokażemy im, że można zrobić teatr z niczego, a ogranicza nas tylko wyobraźnia - mówi Ida Bocian, która w tym spektaklu swojej matki, Luby Zarembińskiej, wystąpi po raz pierwszy. - Wszyscy bohaterowie odgrywani przeze mnie i moją mamę wykonani są z papieru. Niektórzy powstaną na oczach dzieci.

Cykl marcowych premier dla najmłodszych zamyka spektakl Teatru Miniatura - "Piotruś Pan". Aktorzy tego teatru, kierowani przez duet reżyserski Jerzy Jan Połoński i Jarosław Staniek przeniosą nas do krainy, gdzie czas płynie zupełnie inaczej. O tym, ile w każdym z nas jest z Piotrusia Pana przekonamy się już 27 marca o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji