Artykuły

Tryptyk Wyspiańskiego

W sobotę na scenie Teatru Starego odbędzie się premiera "Tryptyku Wyspiańskiego" - spektaklu w reżyserii Marka Fiedora. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Monika Jaworowska, muzykę skomponował Bolesław Rawski.

Na scenariusz składają się wybrane sceny z trzech dramatów: "Meleager", "Protasilas i Laodamia" oraz "Achilleis",

fragmenty młodzieńczych dzienników i pierwszych prób literackich, listy do przyjaciół takich jak L. Rydel, H. Opieński, K. Maszkowski oraz dokumenty dotyczące życia prywatnego poety. Z dramatów tzw. antycznych, czytanych w duchu eseistyki S. Brzozowskiego, zostały wydobyte najbardziej osobiste wątki i motywy ujawniające wewnętrzne sprzeczności kształtujące osobowość artysty: pożądanie i samozniszczenie, świadomość twórczej mocy i poczucia obezwładniającego spętania.

Akcja scenariusza rozgrywa się dwutorowo - w przestrzeni życia prywatnego artysty, w pracowni i w przestrzeni jego twórczości, jego dramatów, w teatrze. Granice i kierunki wzajemnego oddziaływania tych dwóch przestrzeni zostały jednak zatarte, albowiem istotna jest nie historyczno-literacka zgodność biografii i dzieła lecz właśnie owo nieustające napięcie pomiędzy egzystencją i wyobraźnią, nieustające "bycie pomiędzy" jako źródło duchowego niepokoju i źródło twórczości.

Scenariusz jest próbą nakreślenia duchowej biografii poety, próbą ukazania jednoczesnego gorączkowego dojrzewania i zarazem przedwczesnego umierania.

W przedstawieniu występują: Anna Dymna, Monika Jakowczuk, Beata Paluch, Anna Radwan, Dorota Segda, Piotr Grabowski, Jan Krzyżanowski, Radosław Krzyżowski, Adam Nawojczyk, Jerzy Nowak, Marcin Sianko, Krzysztof Stawowy, Janusz Stolarski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji