Artykuły

Warszawa. Aleksandra Liashenko nominowana do "Benois de la Danse"

Pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego jest nominowana w kategorii "najlepsza tancerka" za swoją interpretację roli tytułowej w "Kopciuszku" Fredericka Ashtona na scenie Teatru Wielkiego.

Do jury tegorocznej nagrody został zaproszony Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 maja 2011 roku podczas gali w moskiewskim Teatrze Bolszoj. Nasza pierwsza solistka jest także zaproszona by wystąpić w tej gali.

Nagroda "Benois de la Danse" (uznawana za "Baletowego Oscara") to najważniejsze międzynarodowe wyróżnienie baletowe. Jej pomysłodawcą i przewodniczącym jury jest Jurij Grigorowicz, dziś senior choreografii rosyjskiej, a w przeszłości wieloletni dyrektor Baletu Bolszoj. Nagroda została utworzona w Moskwie w 1991 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Taneczne (obecnie Międzynarodową Unię Taneczną). Przyznawana jest od 1992 roku w kilku kategoriach: najwybitniejszego choreografa, tancerza, tancerki, kompozytora i scenografa baletowego poprzedniego roku oraz "za osiągnięcia życia". W 1996 roku była włączona do programu Światowej Dekady Kultury UNESCO. W tym roku nagrody zostaną wręczone już po raz dziewiętnasty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji