Artykuły

Interpretacja Strindberga

"Pelikan, czyli pożegnanie mięsa" w reż. Natalii Korczakowskiej w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Marek Osajda w Kurierze Szczeciński.

"Pelikan" to jedna z mniej popularnych sztuk geniusza szwedzkiego dramatu Johana Augusta Strindberga. Ale tak samo jak te bardziej u nas znane, choćby "Taniec śmierci", "Ojciec" czy "Panna Julia", odsłania tajniki ludzkiej natury.

Autor uznawany za ojca szwedzkiego nowoczesnego języka literackiego z brutalną, charakterystyczną dla niego, szczerością pokazuje bardzo intymny świat kreowanych przez siebie postaci. W taką "przestrzeń" stworzoną przez Strindberga wkracza odważnie Natalia Korczakowska, reprezentantka młodego pokolenia utalentowanych twórców polskiego teatru, która wyreżyserowała najnowszą premierę w szczecińskim Teatrze Współczesnym pt. "Pelikan, czyli pożegnanie mięsa".

To przedstawienie nie jest jednak tylko realizacją dramatu szwedzkiego dramaturga. Wręcz przeciwnie, to autorski komentarz reżyserki do poruszanych w tej sztuce problemów. "Pelikan" to niejedyny zresztą tekst przedstawienia, którego premiera odbyła się w minioną sobotę, 26 lutego, na scenie Malarni Teatru Współczesnego. Natalia Korczakowska w zbudowanym przez siebie spektaklu wykorzystała także głośną powieść Strindberga "Spowiedź szaleńca".

Głównym wątkiem przedstawienia są bardzo intymne, a jednocześnie chore relacje rodzinne. Po śmierci ojca dzieci, dopiero co rozpoczynające dorosłe życie, zostają z niesamodzielną, uzależnioną od leków matką, do której nie potrafią dotrzeć. W tym trudnym momencie stają przed koniecznością wzięcia odpowiedzialności za jej życie. A to wymaga także uregulowania i oczyszczenia wzajemnych relacji między nimi.

Reżyserka buduje spektakl na wielu płaszczyznach. Każda z nich - począwszy od warstwy literackiej, poprzez grę aktorów, muzykę, a na kostiumach i przestrzeni scenicznej kończąc - jest ważnym i spójnym elementem teatru, który, jak podkreślała jego autorka w przedpremierowych wypowiedziach, jest "sumą sztuk".

Oglądałem ten spektakl z zaciekawieniem, bo "Pelikan" był pierwszą sztuką Strindberga wystawianą w założonym przez niego Intima Teatern. Miał on zapoczątkować intymne spotkania aktora i widza w niewielkiej, czyli skupionej, przestrzeni. Podobne rendez-vous zaoferowała widzom Natalia Korczakowska w Malarni.

Nie ukrywam, że ten spektakl mnie nie porwał i nie dostarczył spodziewanych wrażeń. Być może dlatego, że nie czułem się zbyt komfortowo, bo siedzący w moim pobliżu młody widz kompletnie rozpraszał swoim ciągłym "rechotaniem" nie tylko mnie... Aktorów Teatru Współczesnego zachowanie hałasującego widza nie wyprowadziło jednak z równowagi. Iwona Kowalska, Barbara Biel, Ewa Sobiech, Michał Lewandowski i Maciej Litkowski zagrali na bardzo dobrym poziomie. Warto dodać, że scenografię spektaklu przygotował Kobas Laksa, kostiumy znany... projektant mody Marek Adamski, a dramaturgicznie z reżyserką współpracowała Katarzyna Warnke. Mnie natomiast nie pozostaje nic innego, jak wybrać się ponownie na ten spektakl, by obejrzeć go w prawdziwie teatralnej atmosferze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji