Artykuły

Gdańsk. Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej w dniu 12 kwietnia 2005 roku przyznała nominacje za rok 2004. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 13 maja na uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Łącznie do nagrody zgłoszono 133 kandydatury.

Pomorska Nagroda Artystyczna honoruje trzy wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki. Jej laureaci otrzymują statuetką Gryfa Pomorskiego oraz nagrody pieniężne.

Spośród zgłoszonych kandydatur Kapituła, do której dołączają laureaci nagrody z lat poprzednich, wybiera dziesięć nominacji do nagród artystycznych oraz trzy - do nagrody honorowej za mecenat. Zwycięzcy wyłonieni zostają w tajnym głosowaniu.

Kreacje:

Władysław Jackiewicz - za znakomite osiągnięcia malarskie udokumentowane wystawą z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin w Galerii PGS w Sopocie. Szczególnie za ciągle żywy i intensywny stosunek do sztuki i współczesności.

"Migotania, przejaśnienia" - redakcja: Zbigniew Joachimiak, Antoni Pawlak, Władysław Zawistowski i Michał Piotrowski. Pismo ukazuje się od roku 2002 w cyklu kwartalnym, prezentując znakomitą poezję, prozę, krytykę literacką i eseistykę autorstwa uznanych autorów polskich, jak również młodych autorów i debiutantów.

Leszek Możdżer - w 2004 roku wydał dwa znakomite albumy: w duecie fortepianowym z Adamem Makowiczem i koncertowe wydanie "Piano live". Kompozytor, pianista, wszechstronny muzyk, otwarty na różne style i gatunki muzyczne. Jest laureatem wielu nagród, w tym Paszportu Polityki 2004.

ks. dr Zdzisław Ossowski - pomysłodawca, inicjator i organizator Międzynarodowych Festiwali Muzyki Gospel oraz innych wydarzeń artystycznych niezwykłej rangi (m.in. koncertów emitowanych przez 2 program TVP); autor scenariuszy programów telewizyjnych.

Robert Rumas - w 2004 roku - spektakl "Odys - Seas" wspólnie z Leszkiem Bzdylem; "Transalpinum"; udział w wystawach: "Pod flagą biało czerwoną", "Estonia, Litwa, Rosja"; "Re Location Gdańsk"; "Warszawa - Moskwa 1900-2000" Zachęta; "Za czerwonym horyzontem" CSW Warszawa, w 2005 r. - m.in. PCSW w Moskwie.

Jerzy Stachurski - poeta, dramaturg, kompozytor od 35 lat obecny w życiu regionu. Autor kilku zbiorów wierszy (2004 - "Naczynia połączone mowy") oraz bardzo wielu tekstów kaszubskich do piosenek i pieśni. Skomponował muzykę do ponad 100 sztuk teatralnych wystawianych w kraju i za granicą ("Europa i Meksyk").

Maciej Świeszewski - za bogatą osobowość twórczą, dbałość o przekaz artystyczny oraz wysokie walory malarstwa ukazane na ubiegłorocznej, retrospektywnej wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Kieruje Katedrą Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 1994 roku uzyskał tytuł profesora.

"Transalpinum" - dr Beata Purc-Stępniak i Robert Rumas - autorzy ekspozycji, która przypomniała dobre tradycje malarskie i kolekcjonerskie naszego miasta, pokazując dzieła wielkich artystów. Dzięki aranżacji wystawa stała się największym wydarzeniem muzealnym w historii Gdańska i Pomorza.

Marek Weiss-Grzesiński - za inscenizację i reżyserię "Fausta" Charlesa Gounoda na scenie Opery Bałtyckiej. To prawdziwy wielki teatr, poruszający emocje widzów. Koncepcja inscenizacyjna Weissa-Grzesińskiego buduje nie tylko ciągi przejmujących obrazów, ale stara się na nowo czytać mit Fausta.

Władysław Zawistowski - "Sztandar z ortalionu" - nowy zbiór wierszy znanego poety, dramaturga i eseisty ukazał się po 18-letniej przerwie. W 2004 roku Teatr Telewizji zrealizował jego sztukę "Dobry adres" (prapremiera). Współredaktor "Migotań, przejaśnień".

Mecenat Kultury:

Elektrociepłownia Wybrzeże - za wszechstronną pomoc w budowie filharmonii na Ołowiance.

Gino Rossi - zarząd wraz z prezesem Maciejem Fedorowiczem wspiera finansowo szereg imprez kulturalnych w Słupsku (organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego, Państwową Orkiestrę Kameralną i Teatr Impresaryjny), a także prestiżową ogólnopolską imprezę muzyczną - Festiwal Pianistyki Polskiej.

PKO Bank Polski S.A. - za konsekwencję i doskonały przykład we wspieraniu kultury - wysokiej i najwyższej, tej odwołującej się do tradycji, jak i wyznaczającej nowe kierunki. Za świadome kształtowanie i współtworzenie współczesnej kultury polskiej.

Do nagród za kreacje artystyczne zgłoszonych zostało 127 kandydatur, do nagrody honorowej za mecenat - 26. Zwycięzców poznamy 13 maja na uroczystej gali, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przy ul. Ołowianki 1 w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji