Artykuły

Yerma

Jest to dramat sceniczny pióra znakomitego poety i dramatopisarza hiszpańskiego Federico Garcia Lorci, zwanego w światowej literaturze "ostatnim bardem Europy". Premierę tego utworu wystawił Teatr TV w Łodzi w maju 1968 roku.

"Yerma" nie była sztuką, która hiszpańskiemu poecie - uznanemu powszechnie za największą osobowość twórczą poezji europejskiej XX wieku - przyniosła popularność. Pod tym względem "YERMA" ustępuje takim bezbłędnym i znakomitym dramatom Lorci, jak "Krwawe gody", "Dom Bernardy Alba" czy też "Czarująca szewcowa".

Mimo to "Yerma" zaliczana jest do wielkiego repertuaru hiszpańskiego i nie schodzi ze scen teatrów europejskich, i nie tylko europejskich.

Dramat napisany był w roku 1933, łączy on w sobie motywy autentycznego ludowego folkloru hiszpańskiego z poetycko potraktowaną problematyką ogólnoludzką, a przez to odbieramy utwór uniwersalny, trafiający do widza każdego kontynentu, w każdej szerokości geograficznej.

Tytuł sztuki pochodzi od hiszpańskiego imienia "Yerma", które nosi młoda kobieta - bohaterka dramatu. "Yerma" zmuszona jest żyć z niekochanym mężem. Jej niespełnione, gorące pragnienie posiadania dziecka, doprowadza do konfliktu zakończonego zbrodnią. W psychologii taki stan rzeczy nazywany jest "zaleganiem afektu", którego rozładowanie miewa niekiedy tragiczne skutki.

W roli tytułowej gra Lidia Korsakówna. Obok niej wystąpią: Wanda Łuczycka, Hanna Skarżanka, Barbara Bargiełowska, Janusz Zakrzeński, Andrzej Antkowiak i inni.

Spektakl ten wznowiony jest w cyklu znaczących dramatów literatury światowej - "Miłość przez wieki".

"Yermę" obejrzymy we wtorek, 2.VII, w programie II o godz. 22.05. Adaptacja TV i reżyseria: Aleksander Bardini. Scenografia: A. Kobzdej; oprac. muzyczne: T. Baird.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji