Artykuły

Kielce. Premiera "Historii o ptaku Cis" w Kubusiu

Co robić, gdy jest smutno, źle, a szanse na poprawę sytuacji są niewielkie? Można popatrzeć przez kolorowe szkiełko lub wyczarować magicznego ptaka. Można wyobrazić sobie podróż pirackim statkiem, wyprawę do afrykańskiej wioski lub choć przez chwilę poczuć się bohaterem komiksu.

O mocy marzeń, które pozwalają przetrwać smutne chwile, o sile bycia razem, która umożliwia pokonanie nawet największych wrogów, opowiada najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Premierowe przedstawienia "Historii o ptaku Cis" już w sobotę i niedzielę.

Akcja spektaklu dzieje się na biednym, szarym podwórku, na którym mieszka mała, smutna i chora dziewczynka. Jej brat dzięki muzyce wyczarowuje magicznego ptaka, a zbieracz butelek uczy ją, jak patrzeć na świat przez kolorowe szkiełka. Ptak Cis intryguje jednak złych ludzi, którzy chcą odebrać magiczne stworzenie mieszkańcom podwórka. Czy im się to uda? Sztukę napisała w latach 70. Joanna Kulmowa. - W jej twórczości znalazłem przede wszystkim niesamowitą wrażliwość i otwarcie na drugiego człowieka, wyobraźnię i poezję - opowiada o swoim wyborze reżyser i scenograf spektaklu Aleksander Maksymiak. - Mimo że tekst ma już swoje lata, nadal jest aktualny. Romantyczny kloszard to współczesny bezdomny, a biednych podwórek i zaniedbanych dzieci nadal nie brakuje - dodaje.

Przedstawienie rozgrywa się w planie żywym i lalkowym. Lalki pojawiają się wtedy, gdy zaczyna się baśń, pojawia się fantazja, która pozwala mieszkańcom zapomnieć o smutnej egzystencji. Tytułowego ptaka nawet nie widać: symbolizuje go tylko gra świateł i muzyka skomponowana przez Zbigniewa Karneckiego, inspirowana dixielandem, jazzem.

To kolejna realizacja Maksymiaka w kieleckim teatrze. Prawie osiem lat temu zrealizował w Kielcach "Rudego Dżila i jego psa" Tolkiena. Obecnie reżyser "Historii o ptaku Cis" szkoli studentów Wydziału Lalkowego PWST we Wrocławiu. Jest także autorem książki "Teatr w szkole" pokazującej, jak prostymi i niedrogimi sposobami zrobić ciekawą inscenizację na lekcjach w szkole.

Spektakle rozpoczną się w sobotę (12 lutego) o godz. 11 i 13, w niedzielę (13 lutego) o godz. 11. "Historię o ptaku Cis" można także obejrzeć od wtorku do czwartku o godz. 9.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji