Artykuły

Warszawa. Minister Zdrojewski spotkał się z Obywatelami Kultury

Bogdan Zdrojewski spotkał się w czwartek z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Kultury. Spotkanie odbyło się w siedzibie MKiDN i dotyczyło Paktu dla Kultury.

Jak poinformowała PAP Beata Chmiel, reprezentująca ruch społeczny Obywatele Kultury, czwartkowe spotkanie miało charakter informacyjny. Wspólny komunikat resortu kultury i Obywateli Kultury ma zostać opublikowany w najbliższym czasie - prawdopodobnie jeszcze w czwartek.

Projekt Paktu dla Kultury, czyli propozycje zmian w finansowaniu kultury i działalności kulturalnej Obywateli Kultury, zaprezentowano w grudniu w Warszawie. Debatę ma zakończyć ogólnopolski Kongres Obywateli Kultury, prawdopodobnie w maju 2011 roku - wówczas pakt ma zostać oficjalnie zawarty pomiędzy rządem, Sejmem i Obywatelami Kultury.

Wśród postulatów zawartych w dokumencie znalazły się m.in. podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 procenta, poczynając od 2012 roku.

- W znacznym stopniu zbliżamy się do tego 1 procenta. Postęp w ostatnich dwóch latach był odczuwalny - ocenił szef resortu kultury w czwartkowej rozmowie z PAP.

Zdaniem Zdrojewskiego podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 procenta jest możliwe; minister zastanawia się jednak, czy jest to do wykonania w jednym etapie. - Byłby to wysiłek rzędu 600-700 milionów, a w obecnych, kryzysowych warunkach, cały czas jest to spory wysiłek finansowy dla państwa - zwrócił uwagę. Zdrojewski zapewnił jednak, że pojawi się zespół propozycji na rok 2012, w wyniku których postulat Obywateli Kultury poważnie się "urealni".

Szef resortu kultury zaznaczył też, że niektóre z punktów Paktu zostały już zrealizowane. - Na przykład punkt nr 4 Paktu, w którym Obywatele postulują, aby zagwarantować zrównanie w prawach podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych prowadzących działalność kulturalną. To się dzieje

w chwili obecnej - powiedział minister.

Ważny też, zdaniem ministra, jest postulat Obywateli Kultury, aby wprowadzić zmiany prawne i organizacyjne, które zapewnią możliwość finansowania kultury z pięciu źródeł - z budżetu państwa,samorządów, środków unijnych, prywatnych i z tzw. przemysłów kultury. - Zmierzamy do tego i mamy już

takie przypadki, w których rzeczywiście jest wiele źródeł finansowania - podkreślił minister.

- Państwo winno stworzyć nowoczesne instrumenty właściwego finansowania kultury i audytu środków publicznych przeznaczanych na kulturę - czytamy w projekcie Paktu dla Kultury. - Wprowadzamy audyt środków publicznych, (...) czynimy też wysiłek, aby nie tylko nasze, ministerialne instytucje miały obowiązek robienia audytu, pod warunkiem, że nie będzie to dotyczyło małych jednostek, bo jest to

bardzo kosztowne - mówił Zdrojewski. Minister zwrócił też uwagę, że działa program Obserwatorium Kultury, którego celem jest m.in. badanie sektora kultury w aspekcie ekonomicznym.

Zdrojewski zaznaczył, że najważniejszy - z jego punktu widzenia - jest punkt Paktu dla Kultury, w którym postuluje się uznanie za priorytetowe stworzenie pełnego, wielostopniowego systemu edukacji dzieci i młodzieży, od przedszkola począwszy, wspierającego rozwój aktywnych postaw twórczych.

- Muzyka i plastyka wróciła do szkół podstawowych jako przedmiot obligatoryjny, poszerzyliśmy programy związane z edukacją, mocno wspieramy szkolnictwo artystyczne - to punkt, który jest już realizowany przeze mnie od lat - mówił Zdrojewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji