Artykuły

Żary. Anna Seniuk w "Dniu Walentego"

Anna Seniuk i aktorzy Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Wystąpią 6 lutego w spektaklu Iwana Wyrypajewa w Domu Kultury.

Czym jest miłość? Nie jedną odpowiedź można znaleźć w sztuce Iwana Wyrypajewa "Dzień Walentego". To "sztuka kochania" - tak, sztuka prawdziwej miłości, która nigdy nie przemija. Sztuka opiera się głównie na psychologii postaci, jej autor Iwan Wyrpajew buduje swoje dzieło na emocjach i relacjach międzyludzkich. Kobiety są tutaj w centrum zainteresowania. To one otrzymują pole do popisu: opowiadają o życiu, o miłości, pokazują swą zazdrość, stają się rywalkami, ale przede wszystkim przemijają. Przemijają jak ten balonik, który towarzyszy Walentynie od początku przedstawienia.

Spektakl "Dzień Walentego" jest sztuką o miłości w różnych jej aspektach, m.in.: między kobietą i mężczyzną, ale też między dwoma kobietami, które pozornie się nienawidzą, a w rzeczywistości nie mogą bez siebie żyć, są jak siostry.

Inscenizacja Tomasza Zygadły podoba się widzom. Jest wzruszająca, ale też tragikomiczna. Historia dwóch kobiet z mężczyzną w tle (właściwie dlaczego one kochały taką łajzę?) nie tyle toczy się, co snuje po scenie. Są wprawdzie i namiętności, padają strzały, a Walenty w przypływie bezsilności demoluje swój pokój. Aktorzy mówią, aktorzy po prostu grają. I grają rzeczywiście dobrze. Anna Seniuk to oczywiście klasa sama w sobie w roli Walentyny jest po prostu niezwykła. Ciepło, doświadczenie, dojrzałość, gniew, smutek, roztargnienie czy miłość - to tylko garstka uczuć, jakie pokazała nam aktorka. Dzięki niej, postać Walentyny nabrała nieprawdopodobnego uroku.

***

"Dzień Walentego"

6.03.2011 godz. 18.00

sala widowiskowa "Luna" Żarskiego Domu Kultury ul. Okrzei 35

Bilety w cenie 60 zł i 40 zł

do nabycia w Żarskim Domu Kultury

w godz. od 9.00 do 17.00

Istnieje możliwość rezerwacji

Telefonicznej pod nr tel. 68 374 24 13

Oraz e-mail dkzary@pro.onet.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji