Artykuły

Wrocław. Maja Komorowska w Instytucie Grotowskiego

Głośne przedstawienie "Szczęśliwe dni "Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery obejrzymy w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego. W mistrzowsko zagranej roli Winnie zobaczymy Maję Komorowską, a partnerować jej będzie Adam Ferency

Premiera "Szczęśliwych dni" w reżyserii Antoniego Libery miała miejsce 16 lat temu. W 2008 r. Teatr Dramatyczny postanowił wznowić spektakl i ponownie pokazał go na Festiwalu Warszawa Centralna Stygmaty Ciała. Szczęśliwe dni uznane zostały za jedną z najważniejszych polskich inscenizacji sztuk Samuela Becketta.

Jak zauważyło wielu krytyków, Maja Komorowska stworzyła mistrzowską kreację nieco wbrew Beckettowi. Szczególnie w pierwszej części sztuki bawi nas parafrazami znanych cytatów, a jej tyrady wobec milczącego męża sprawiają wrażenie niepoważnej farsy. Zresztą, jak zachować powagę, skoro co chwila ze sceny pada retoryczne: "No i co teraz?", na które oczywiście nie będzie odpowiedzi, a sama bohaterka tkwi w czymś na kształt kopca? Szczęśliwy dzień Winnie pełen jest absurdalnych, małych zdarzeń, codziennych, powtarzanych jak mantra rytuałów, które składają się na sens jej życia. Ich nawarstwianie z wolna zaczyna jednak przerażać, przysłania bohaterkę, dusi ją, niczym surrealistyczna forma, w której wkrótce zapada się po szyję. Pozornie bezwartościowe słowa stają się świadectwem z góry przegranej walki o istnienie.

W tym sensie powrót po ponad dziesięciu latach do sztuki Becketta jest otwarciem "drugiego aktu", gdy aktorka z bagażem (balastem?) nowych doświadczeń pragnie gorzko zapytać się widza: "No i co teraz?"

***

27-28 lutego (niedziela-poniedziałek), godz. 19:00

Studio na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

28 lutego przed spektaklem o godz. 17:00 spotkanie z Mają Komorowską, które poprowadzi prof. Janusz Degler.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji