Artykuły

Warszawa. Ludzie kultury za przyspieszeniem

Michał Boni, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, spotka się dziś z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Kultury. Będzie to kolejny etap rozmów wokół Paktu dla Kultury, projektu zawierającego propozycje gruntownych zmian w polityce kulturalnej państwa.

Chodzi nie tylko o znalezienie nowych źródeł finansowania kultury (docelowo z pięciu źródeł: budżetu państwa, budżetów samorządów terytorialnych, środków unijnych, środków prywatnych i finansowania parametrycznego pochodzącego z przemysłów kultury) i zwiększenie udziału państwa (podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 proc.), ale też wyznaczenia nowych celów i sposobów dysponowania środkami. Wydawane na kulturę pieniądze publiczne miałyby być ściślej kontrolowane (obowiązkowe audyty), wprowadzono by też zasadę partnerstwa publiczno-społeczno-prywatnego oraz regulacje prawne umożliwiające podmiotom gospodarczym przekazywanie 1 proc. CIT na rzecz instytucji kultury.

Obywatele Kultury postulują także przyspieszenie prac sejmowych nad projektem ustawy medialnej przygotowanej przez twórców, wprowadzenie programu na rzecz rozwoju czytelnictwa, zmian w prawie autorskim (tak, aby pozwoliło chronić prawa twórców i użytkowników internecie) oraz systemie edukacji. Wszystko po to, aby rozwijająca się kultura przyczyniała się do budowy kapitału społecznego.

Program i postulaty Paktu dla Kultury są dostępne online na stronie Obywatelekultury.pl.

Finał prac nad Paktem nastąpi 14 maja podczas Kongresu Obywateli Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji