Artykuły

Kraków. Miasto w "Pakcie dla Kultury"

Kraków przystąpił do "Pakt dla kultury". W środę prezydent miasta Jacek Majchrowski podpisał dokument, w którym deklaruje wsparcie dla działań, które mają doprowadzić do zwiększenia nakładów państwa na kulturę.

Pakt to inicjatywa ruchu społecznego Obywatele Kultury, który zawiązał się podczas Kongresu Kultury Polskiej w 2009 r. Twórcy tego projektu proponują podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do, co najmniej, 1 proc. (obecnie jest to ok. 0,5 proc.) oraz możliwość przekazywania 1 proc. z podatku CIT na cele edukacyjne i kulturę.

"Pakt dla kultury" poparły już Gdynia i Wrocław, w najbliższych dniach mają to zrobić Katowice i Poznań.

- Zdajemy sobie sprawę, że należy zmienić podejście do kultury i wszystkiego, co jest z nią związane, dlatego podpisujemy się pod "Paktem dla kultury" - mówił w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak podkreślił to inicjatywa ważna nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski.

W dokumencie podpisanym przez prezydenta zaznaczono, że kultura jest dla Krakowa zasadniczym mechanizmem rozwoju miasta i jego potencjału gospodarczego. Jak zauważono władze państwowe w ostatnich dziesięcioleciach zrzuciły większość kosztów związanych z funkcjonowaniem instytucji kultury i mecenatem artystycznym na samorządy, które w tej dziedzinie powinny być w szerszym zakresie wspierane z budżetu państwa, a do tego konieczne są czytelne kryteria mecenatu oraz spójne przepisy prawne.

Jeden z inicjatorów "Paktu dla kultury", b. minister pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner podkreślił podczas konferencji prasowej, że zależy mu na tym, aby pakt stał się przedmiotem pozytywnych działań. - Widać, że ostatnie dwadzieścia lat dało nam ogromną zmianę i ogromny sukces,ale wyczerpują się możliwości rozwojowe, które istniały. Potrzebujemy nowych, a te muszą się wiązać z kreatywnością i innowacyjnością. Bez kultury trudno sobie wyobrazić kreatywność, innowacyjność i dalszy, szybki rozwoju Polski - ocenił Hausner.

Hausner poinformował, że w piątek przedstawiciele ruchu Obywatele Kultury spotkają się z ministrem w Kancelarii Premiera Michałem Bonim, a 10 lutego z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. - Mam nadzieję, że w pierwszej połowie tego roku uda się podpisać porozumienie z rządem i podjąć działania, które otworzą nowe możliwości dla wszystkich - powiedział Hausner.

W 2010 r. Kraków przeznaczył na kulturę ok. 230 mln, zł, czyli 6,77 proc. swojego budżetu. W mieście działa 29 miejskich instytucji kultury, w tym trzy prowadzone wspólnie z województwem małopolskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji