Artykuły

Pastorałka

Przed 71 laty, w Wigilijny Wieczór, teatr Reduta wystąpił z kolejną premierą - bardzo młody, ale już sławny zespół Juliusza Osterwy przedstawił "Pastorałkę" Leona Schillera.

Schiller, znawca i amator teatru staropolskiego, wykorzystując dawne teksty dialogów Bożonarodzeniowych napisał misterium, które w dziewięciu częściach przedstawiło historie związane z narodzeniem Chrystusa - od grzechu Adama i Ewy po śmierć Heroda. Już w 1919 roku Schiller przygotował dla Teatru Polskiego "Szopkę staropolską, czyli Misterium o cudownym Narodzeniu".

Dopiero jednak w spektaklu Reduty, a w większym jeszcze stopniu w "Pastorałce" reżyserowanej osobiście w Teatrze im. Bogusławskiego (1926), udało się Schillerowi harmonijnie zespolić elementy religijne, narodowej tradycji i ludowości. Odtąd "Pastorałka", zwłaszcza po jej wydaniu drukiem w 1931 roku, na stałe weszła do skarbnicy narodowych tekstów teatralnych stając się nie tylko stałą pozycją scen zawodowych, ale źródłem inspiracji niezliczonych wykonań amatorskich, popularyzujących, zgodnie zresztą z pragnieniami Leona Schillera, piękno staropolskich tekstów misteryjnych i bożonarodzeniowy obyczaj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji