Artykuły

Gdańsk. Prapremiera komedii "Per procura"

Po raz pierwszy w Polsce na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku widzowie zobaczą komedię Neila Simona "Per procura". Premiera sztuki w sobotę.

Per procura czyli z upoważnienia, w zastępstwie. Wpływowy polityk z Nowego Jorku Charlie Brock wraz z żoną Myrą wydają ekskluzywne przyjęcie z okazji 10. rocznicy ślubu. Zaczynają schodzić się goście. Tymczasem dom jest nieprzygotowany, produkty na potrawy czekają w lodówce, a gospodarzy nie ma. Goście próbują więc na własną rękę wyjaśnić tę dziwną sytuację. Każdy na swój sposób. Nagle wszyscy w domu zaczynają działać per procura. Ale w jakiej sprawie? W czyim zastępstwie? - opisuje treść sztuki rzecznik gdańskiego teatru, Grzegorz Kwiatkowski.

Zdaniem reżysera spektaklu, dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, dzieło Simona to nie tylko "porcja wyrafinowanego, najwyższej próby humoru". - To także sztuka o procesie zakłamywania, o fabrykowaniu faktów, o tworzeniu mitów. Neil Simon, a za nim i my przyglądamy się światu drobnych polityków i krążących wokół nich satelitów, zwanych szumnie przyjaciółmi. Obserwujemy brawurowo zarysowany proces pączkowania oszustw - z jednego drobnego kłamstewka rośnie coraz większe, dławiąc bohaterów zapędzających się, na własne życzenie, w coraz bardziej absurdalną spiralę bredni - ocenił Orzechowski.

W spektaklu występują m.in. Dorota Androsz, Monika Chomicka-Szymaniak, Grzegorz Gzyl, Anna Kociarz, Łukasz Konopka i Joanna Kreft-Baka. Tekst sztuki przetłumaczyła Małgorzata Semil. W oryginale, napisana w 1988 r. sztuka Simona zatytułowana jest "Rumors".

Neil Simon amerykański dramaturg urodził w 1927 r. w Nowym Jorku. Jest autorem wielu sztuk wystawianych z sukcesem na Broadwayu i jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów na świecie. Ma też na swoim koncie scenariusze do kilkudziesięciu filmów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji