Artykuły

Warszawa. Minister Zdrojewski: Będzie jeszcze lepiej w kuturze

- Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż 2010. Dokonamy inwestycji na ponad pół miliarda złotych, ruszymy z programem "Kultura +" i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - zapowiedział dziś Bogdan Zdrojewski.

- To był szczególny rok, Rok Chopinowski, z obfitością wszelkiego rodzaju wydarzeń, zarówno inwestycyjnych jak i wielkich projektów promocji polskiej kultury poza granicami kraju - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, podsumowując dziś wydarzenia mijającego roku w kulturze.

- Obiecałem na początku roku, że postaram się, aby pod koniec roku kultura stała się liderem absorpcji środków europejskich i tak właśnie się stało. Klasa beneficjentów wywodzących się z instytucji artystycznych, udowodniła, że potrafi, że jest niezwykle sprawna, tak, że uzasadniak nie inwestycji nie sprawiło mi kłopotu. Kultura pod koniec listopada zajęła pierwsze miejsce w absorpcji środków europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie - powiedział Zdrojewski dodając, że polski resort kultury jest w tym roku na pierwszym miejscu wśród wszystkich ministerstw

europejskich, jeżeli chodzi o zagospodarowanie środków unijnych. Wartość podpisanych w tym roku umów przekroczyła nawet nieco wysokość unijnych dotacji, co wynikało z osłabienia złotówki i wzmocnienia euro.

Wśród tegorocznych sukcesów resortu Zdrojewski wymienił też inicjatywy legislacyjne. - Wczoraj rząd zaakceptował Ustawę o prowadzeniu działalności kulturalnej, która jest małą konstytucją kultury,realizacją tego podstawowego przyrzeczenia złożonego przeze mnie na kongresie kultury w Krakowie w zeszłym roku. Nowa ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej uwolni polską kulturę od krępujących ją ograniczeń. Ta ustawa niczego nie narzuca, ona stwarza możliwości innego, sprawniejszego funkcjonowania instytucji kultury - mówił Zdrojewski.

- Ze względu na kryzys rząd nie podejmował ostatnio wieloletnich zobowiązań. Zrobił jeden wyjątek, wyjątek, właśnie dla kultury - powstał wieloletni projekt inwestycyjny "Kultura+". Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż rok 2010 - dokonamy inwestycji na kwotę ponad pół miliarda złotych, ruszamy z programem Kultura + i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - dodał Zdrojewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji