Artykuły

Kraków. "Żywe pomniki" stanęły pod Cricoteką

"Żywe pomniki" czyli postacie ze spektakli Tadeusza Kantora stanęły w środę przed siedzibą Archiwum Cricoteki na ulicy Kanoniczej w Krakowie. W ten sposób aktorzy Teatru Cricot 2 uczcili przypadającą w tym dniu 20. rocznicę śmierci Kantora.

Przed historyczną siedzibą Teatru Cricot 2, w której dziś mieści się Archiwum Cricoteki, zastygły na kwadrans postacie Wiecznego Wędrowca ze spektaklu "Kurka wodna" oraz Dwóch chasydów z deską ostatniego ratunku z przedstawienia "Nigdy tu już nie powrócę".

W postać wypłowiałego od niepogody i upływu czasu wędrowca, objuczonego ogromnym plecakiem i dwoma sakwami, wcielił się Jan Książek [na zdjęciu]. Chasydów zagrali bracia-bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy.

Po raz pierwszy publiczność mogła oglądać "żywe pomniki" na Kanoniczej w rok po śmierci artysty. Od tej pory powracają co rok, by uczcić rocznicę śmierci swego mistrza. Zastygają w niemych pozach przy dźwiękach żydowskich pieśni, płynących z głośników wystawionych w bramie Cricoteki.

Jak co roku, inscenizacja przyciągnęła spory tłum ludzi związanych z Kantorem i jego teatrem oraz turystów i zaciekawionych przechodniów. Młodzi ludzie nie pamiętający już Teatru Cricot 2 i jego założyciela, dopytywali, dlaczego i skąd na uliczce u stóp Wawelu pojawiły się te dziwne postacie.

Inscenizacja jest tylko jednym z elementów programu obchodów 20. rocznicy śmierci Kantora, które trwają od wtorku do soboty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji