Artykuły

Pełna Kultura łamie monopol

W Rzeszowie działa pierwszy teatr prywatny! Działający blisko dziesięć lat Teatr "Przedmieście" znalazł stałą scenę w Rzeszowie - od dwóch miesięcy działa w Kulturalnej Piwnicy przy ul. Reformackiej 4. Dwie tutejsze placówki państwowe tracą wreszcie monopol na teatr w mieście - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.

To kolejna już alternatywa dla rzeszowskich teatrów państwowych: Dramatycznego im. Wandy Siemaszkowej i lalkowego - Maski. Od dwóch lat świeży powiew na rzeszowską scenę teatralną stara się wpuścić Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Pełna Kultura", które najpierw zapraszało do Rzeszowa ciekawe spektakle z całej Polski w ramach "Piątków pełnych kultury", a od czasu, gdy urwało się dofinansowanie z miasta dla tej imprezy, przygotowuje własne spektakle teatru formy.

Teatr "Przedmieście" jest świetnie znany w regionie, zaczynał w 2001 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnem. Od tego miejsca wziął swoją nazwę. Stworzyła go i do dziś prowadzi Aneta Adamska [na zdjęciu]. W 2006 r. przeniósł się do Łańcuta, gdzie pracował w miejskim domu kultury. Od października tego roku można go wreszcie oglądać w Rzeszowie. - Przyszedł moment, gdy miałam dość użerania się z domami kultury. W Piwnicy Kulturalnej występowaliśmy kilka razy gościnnie, doszliśmy do wniosku, że to miejsce idealne dla Przedmieścia

- mówi Aneta Adamska. Zdecydowała się wynająć kameralną salę z widownią na 50 osób, która wydaje się idealna dla ich wyjątkowych autorskich spektakli. - Po dwóch miesiącach funkcjonowania w Kulturalnej Piwnicy mogę już powiedzieć, że w Rzeszowie udaje się prowadzić teatr i można tu realizować własne marzenia teatralne - dodaje. Jakie są te marzenia? Ambitny teatr autorski oparty na sprawdzonych twórcach.

Teatr właśnie pracuje nad takim wymarzonym spektaklem Anety Adamskiej. Autorka chciałaby, aby premiera zbiegła się z dziesięcioleciem teatru, które będzie obchodzone w przyszłym roku. - Będzie to bardzo osobisty spektakl oparty na wątkach autobiograficznych. Powstanie we współpracy z Bogdanem Renczyńskim z Cricoteki. Na razie nie ma tytułu - zdradza Adamska.

Teatr ma w swoim dorobku sześć, głównie autorskich, spektakli: "Opowieść" (2004), "Trzy historie o Ewie" (2005), "Tango" (2007), "Niebo" (2008), oraz dwie koprodukcje z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble: "Za szafą" (2008) i "Pierwszy" (2009), które były głośno oklaskiwane w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Słowacja, Ukraina).

O uznaniu dla jego działań świadczą nagrody na ogólnopolskich festiwalach i zaproszenia na kolejne imprezy teatralne z całej Polski. Na co dzień w swojej piwnicy aktorzy zarabiają, prowadząc warsztaty i kursy teatralne dla dzieci i młodzieży.

Przedmieście w akcji na nowej scenie przy Reformackiej 4 (boczna ul. Dąbrowskiego) można zobaczyć już w sobotę [4 grudnia] o godz. 19. Przedstawi wielokrotnie nagradzany spektakl "Za szafą". To dramatyczna historia polskiego małżeństwa, które zaopiekowało się podczas wojny młodą Żydówką, ukrywając ją w swoim domu, w szafie. Od tego momentu ich życie zmieniło się już na zawsze. Inspiracją do powstania spektaklu były zasłyszane opowieści rodzinne oraz jedno z opowiadań Hanny Krall. - Spektakl ukazuje złożoność i trudność w budowaniu relacji międzyludzkich wtedy, kiedy przestały obowiązywać wszystkie normy i wartości, a człowiek odkrył przed światem swoją ciemną stronę - zachęca Aneta Adamska, która jest autorką scenariusza i reżyserką spektaklu. Sztukajest efektem współpracy między Teatrem "Przedmieście" a Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble. Była prezentowana w Studio Novecento w Mediolanie i na Spotkaniach Teatru Europejskiego w Grenoble. Występują Aneta Adamska, Iwona Zytecka, Kinga Kalinowska, Maciej Szukała. O

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji