Artykuły

Londyn. Zmarła Irena Anders - wdowa po generale Andersie

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 90 lat zmarła w swym domu w Londynie wdowa po generale Władysławie Andersie - Irena, znana aktorka i piosenkarka przedwojennej Polski i scen emigracyjnych.

Irena Anders zmarła dzisiaj rano w swoim londyńskim domu. Informację potwierdziła polonijnym mediom rodzina generałowej.

Irena Anders w maju obchodziła swoje 90. urodziny.

- Była ikoną polskiej emigracji. Wraz z nią nieuchronnie kończy się świetność polskiego wojennego wychodźstwa. W tym roku straciliśmy też w katastrofie smoleńskiej ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, więc to dla nas rok strat - powiedział Andrzej Morawicz, znany działacz emigracji i Polonii, prezes Ogniska Polskiego.

Irena Anders, znana też jako Renata Bogdańska, była drugą żoną gen. Andersa, a generał jej drugim mężem. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie miała stopień podporucznika. Mąż mówił, że jest jedynym na świecie generałem, który przyjmuje rozkazy od podporucznika.

- Poznałam ją tuż po moim przyjeździe z Polski w 1946 r. do ojca gen. Nikodema Sulika, który był dowódcą 5. kresowej dywizji piechoty. Była niesłychanie bezpośrednia - wspomina ją Anna Sabbatowa, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie, poprzedniku Kaczorowskiego.

- Nigdy nie żądała dla siebie pierwszego miejsca i nie zajmowała go, gdy jej proponowano. Siadała z harcerkami na podłodze, do śpiewu, a w tańcu, mimo że była żoną generała, pozwalała się odbić zwykłym żołnierzom - dodaje.

- Była uzdolniona nie tylko muzykalnie i obdarzona pięknym głosem, ale miała również talent aktorski. Miała przy tym wdzięk, urodę i do końca życia była bardzo kobieca - mówi o niej Irena Delmar, przewodnicząca Stowarzyszenia Polskich Artystów w Londynie.

- Była piosenkarką par excellence. Zgrabna i ładna, na scenie prezentowała się świetnie. Miała bardzo miły, ujmujący sposób bycia. Zawsze była sobą. Śpiewała piosenki, które specjalnie dla niej pisywali Marian Hemar, Feliks Konarski (Ref-Ren, autor Czerwonych Maków), Wiktor Budzyński i inni - dodaje.

Delmar zaznacza, iż Irena Andersowa była nie tylko artystką, ale kobietą-żołnierzem, a talent artystyczny szedł u niej w parze z żołnierską postawą, którą zachowała przez całe życie.

Przypomina, iż dla dodania serca żołnierzom śpiewała przed szturmem na Monte Cassino i tuż po udanym ataku na górze klasztornej. W Anglii po wojnie występowała w teatrze Hemara w Ognisku, na patriotycznych akademiach, uczestniczyła w zagranicznych tournee. Śpiewała dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Występowała m.in. w filmie "Wielka Droga" (1946 r.) o epopei polskich zesłańców.

Irena Bogdańska (panieńskie nazwisko Jarosiewicz) urodziła się 12 maja 1920 r. w mieście Bruntal na czeskim Śląsku. Studiowała śpiew i grę na fortepianie w Polskim Towarzystwie Muzycznym we Lwowie. Była wywieziona do ZSRR. Występowała w zespole artystycznym Henryka Warsa, a także w grupie artystycznej "Parada Polska".

Podczas II wojny światowej wraz z zespołem muzycznym Henryka Warsa miała liczne koncerty w Rosji, a później występowała w zespole "Polska Parada", grając między innymi dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Przeszła szlak bojowy z armią Władysława Andersa, począwszy od Tockoje i Buzułuku, a następnie Iran, Irak, Palestynę, Egipt i Włochy.

W 1948 roku poślubiła generała Andersa, była jego drugą żoną. Studia przerwała po wybuchu II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny zamieszkała w Wielkiej Brytanii.

W środowiskach emigracyjnych żona generała zdobyła również sławę jako polonijna śpiewaczka. Współpracowała z Marianem Hemarem i Feliksem Konarskim "Ref-Renem". Występowała w Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu.

Dla rozgłośni BBC i Radia Wolna Europa nagrała blisko tysiąc piosenek, a prawie sto zarejestrowała na płytach.

Po śmierci męża w 1970 roku, zajęła się utrwalaniem spuścizny po generale Andersie. Mieszkała w Wielkiej Brytanii, gdzie od kilkudziesięciu lat prowadziła działalność na rzecz Polonii.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej oraz działalność polonijną i społeczną, w 2007 roku Irena Anders została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata temu roku otrzymała stopień kapitana Wojska Polskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji