Artykuły

Kraków. Prawykonanie misterium "Przez tę ziemię przeszedł Pan"

Przeszło dwa tysiące osób wysłuchało i obejrzało misterium "Przez tę ziemię przeszedł Pan", wystawione w sobotę [26 marca] późnym wieczorem na krakowskim Rynku. Muzykę do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, a widowisko wyreżyserował Jerzy Fedorowicz.

Ponad 70-minutowy utwór to opowieść o ostatnich dniach z życia Chrystusa od Niedzieli Palmowej po Dzień Zmartwychwstania. Jan Kanty Pawluśkiewicz pracował nad tą kompozycją cztery lata.

"Nie było moim zamierzeniem pisanie Pasji. Chciałem, na ile pozwala na to mój rozum, wyobraźnia, doświadczenie i wrażliwość, przybliżyć wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. To opowieść o całym Wielkim Tygodniu" - mówił Jan Kanty Pawluśkiewicz podczas wcześniejszej konferencji prasowej.

W widowisku uczestniczyli soliści: Elżbieta Towarnicka, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Jan Frycz i Jerzy Trela, a towarzyszył im Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Na scenie ustawionej nieopodal kościoła św. Wojciecha wystąpili także aktorzy Teatru Ludowego, tancerze breakdance i zespół z Lipnicy Murowanej, prezentujący fragmenty tradycyjnego widowiska

paschalnego.

Niezwykłą atrakcją były pokazywane na telebimach fragmenty obrazów i ołtarzy z małopolskich świątyń. Widzowie mogli podziwiać m.in. ołtarz Wita Stwosza, obrazy z tryptyków w kościele augustianów oraz z kościoła dominikanów w Krakowie, fragmenty poliptyku z Lusiny. Pięć z tych obrazów zostało ożywionych, bo w przedstawione na nich postacie - Chrystusa, Marii, św. Piotra, św. Jana, Judasza, wcielili się aktorzy i tancerze.

"Największe wrażenie podczas prac nad tym widowiskiem robiły na mnie piękna muzyka i prostota poezji Leszka Aleksandra Moczulskiego" - mówił reżyser Jerzy Fedorowicz.

Misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan" zostało zaprezentowane podczas II Festiwalu Misteria Paschalia, zorganizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (dawniej Kraków

2000).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji