Artykuły

Co ja tutaj robię?

BORYS SZYC, najbardziej dziś rozchwytywany polski aktor, opowiada o swoich nowych rolach.

Telewizja rozpoczęła emisję trzynastoodcinkowego serialu kryminalnego "Oficer", gdzie gram rolę tytułową. Scenarzysta Wojciech Tomczyk spędził trzy lata obserwując życie policjantów z jednostek specjalnych, zaowocowało to historią łamiącą znany z ekranów stereotyp stróżów prawa. Zamiast pary: stary cyniczny i żółtodziób pokazujemy młodych ludzi, którzy często otrzymują zadania na pozór przekraczające ich możliwości.

Mój bohater niczym Hans Kloss przenika do szeregów wroga i rozpracowuje bandy przestępców od wewnątrz. Ważne są tu umiejętności aktorskie, ale też silny kręgosłup moralny, bo gra toczy się cały czas na granicy dobra i zła. Przygotowując się do tej roli przeszedłem przeszkolenie, dzięki któremu na planie filmowym mogłem posługiwać się pistoletem z rutyną zawodowca.

Stale też występuję w Teatrze Współczesnym. W niedzielę odbyła się tu premiera "Transferu" młodego rosyjskiego pisarza Maksyma Kuroczkina, w reżyserii Macieja Englerta. Zmęczony pracą i znudzony małżeństwem biznesmen otrzymuje zaproszenie od ojca. Cały szkopuł w tym, że ojciec od dawna nie żyje, a w odwiedziny trzeba się wybrać do piekła. Na wyprawę zabiera m.in. granego przeze mnie "przyjaciela" żony. Szybko się jednak okazuje, że właściwie nie muszą nigdzie iść - piekło jest na wyciągnięcie ręki i tylko od nas zależy, czy zrobimy tytułowy "transfer".

Niebawem mają się rozpocząć zdjęcia do filmu "Nadzieja", na podstawie dawnego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza. Producentem jest niemiecka Pandora, firmująca m.in. filmy Emira Kusturicy, wyreżyseruje Stanisław Mucha, pracujący od wielu lat w Niemczech polski dokumentalista. Mam też wziąć udział w koprodukcji polsko-amerykańskiej o roboczym tytule "Manchild", w reżyserii Łukasza Karwowskiego. Dużym wyzwaniem może być planowana na przyszły rok fabuła o jednostce specjalnej Grom. Nad scenariuszem pracuje Wojtek Smarzowski, ja mam zagrać jednego z komandosów. Jeśli wszystkie złożone mi propozycje doczekają się realizacji, najbliższe dwa lata spędzę na planie filmowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji