Artykuły

Kraków. Rozpoczyna się Festiwal Twórczości "Korowód"

Koncerty prezentujące twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Wojciecha Belona znalazły się w programie III edycji Festiwalu Twórczości "Korowód" , który rozpoczął się w piątek w Krakowie. Impreza potrwa do 20 listopada.

Pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Piosenkarnia Anny Treter, która od lat wspiera młodych twórców i propaguje piosenkę literacką.

Według niej co roku festiwal ma być poświęcony twórczości innego wybitnego artysty. Od samego początku jego głównym założeniem było promowanie twórczości ambitnej i ponadczasowej, która jednocześnie byłaby wdzięcznym tematem dla młodych ludzi biorących udział w konkursie.

Pierwszy festiwal w 2008 roku w całości poświęcony był twórczości Marka Grechuty. Rok później przybliżył słuchaczom twórczość poety i autora tekstów - Leszka Aleksandra Moczulskiego.

W tym roku organizatorzy proponują publiczności dwa koncerty monograficzne. Koncert "Pieśni Łagodnych" 17 listopada ma być - w założeniu organizatorów - hołdem złożonym Wojciechowi Belonowi w 25. rocznicę jego śmierci. Wystąpi nie tylko założona przez niego Wolna Grupa Bukowina, lecz także cała plejada jego przyjaciół, wśród których znajdą się m.in.: Małgorzata Ostrowska, Maciej Balcar, Grzegorz Bukała, Jerzy Filar, Jacek Kleyff, Krzysztof Myszkowski, Krzysztof Piasecki, Jorgos Skolias, Tomasz Wachnowski. Oba koncerty poprowadzi Andrzej Poniedzielski.

Koncert Galowy pt. "Nie przerywajcie zabawy", który odbędzie się 20 listopada w Operze Krakowskiej, przypomni piosenki i pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza (na zdjęciu) w nowej aranżacyjnej odsłonie i wykonaniach takich artystów jak: Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Anna Szałapak, Anna Treter, Magda Steczkowska, Joanna Kulig, Grzegorz Turnau, Maciej Zakościelny, Kapela Brodów.

W części konkursowej odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu twórców i wykonawców "Piosenkarnia". W tegorocznej edycji młodzi twórcy mogli zaproponować w konkursie własne utwory, mogli także korzystać z twórczości wybitnych polskich autorów i kompozytorów.

Finałowa rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach: na najlepszą prezentację artystyczną (o zwycięstwie zadecyduje wykonanie, dobór i oryginalność repertuaru) oraz na najlepszą piosenkę. W piątek festiwal rozpoczął Robert Kasprzycki Trio z materiałem przekrojowym z trzech płyt "Niebo do wynajęcia", "Światopodgląd", "Piosenki i nie" oraz przygotowanymi specjalnie na potrzeby tego wydarzenia utworami jego artystycznych mistrzów, wywodzących się z nurtu piosenki autorskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji