Artykuły

Teatr TV. "Psie głowy" i inne nowości

Zarząd TVP podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na realizację premierowych spektakli Teatru TV.

Dzięki temu w poniedziałkowe wieczory widzowie TVP 1 obejrzą m.in. takie spektakle, jak: "Boulevard Voltaire", wg scenariusza i w reżyserii Andrzeja Barta - z Ewą Wiśniewską i Januszem Gajosem, "Czarnobyl - cztery dni w kwietniu", w reżyserii Janusza Dymka - ze Zbigniewem Zamachowskim, Moniką Krzywkowską i Markiem Włodarczykiem, a także "Komedię romantyczną" wg scenariusza Wojciecha Tomczyka - z Janem Englertem, Maciejem Zakościelnym i Dorotą Kolak w rolach głównych.

A już w najbliższy poniedziałek na ekranach zagości plejada wybitnych aktorów w przejmujących kreacjach czerpiących z soczystej prozy Marka Nowakowskiego. "Psie głowy" [na zdjęciu], spektakl wyreżyserowany przez Jerzego Zalewskiego, rozgrywa się w zapyziałym popegeerowskim miasteczku, gdzie ponura knajpa z pretensjonalnym szyldem pełni funkcję areny i konfesjonału dla żalów, pretensji, fobii, płaczu i krzyku tych, którym się nie powiodło. Języki - zachwycający barok Nowakowskiego - rozwiązuje tu alkohol pity do końca, do delirycznego olśnienia. Przewodnikiem tej opowieści jest postać inteligenta, niedoszłego zakonnika, granego w sposób natchniony przez Mariusza Bonaszewskiego. Wspaniale partnerują mu: Jan Peszek, Jerzy Trela, Ewa Dałkowska, ale także Jerzy Światłoń (aktor Teatru im. J. Słowackiego) czy Eryk Lubos.

Zanurzonemu w ciemnościach, pełnemu romantycznej grozy światu został przeciwstawiony inny porządek - rzeczywistość, której się zdaje, że wypleniła wszystkie biesy, że może się urządzać na własny obraz i podobieństwo. Reprezentującego ten świat nuworysza zagrał Daniel Olbrychski, przypominając tą rolą swoje najlepsze kreacje.

To trzeba zobaczyć koniecznie!

Premiera 8 listopada 2010, TVP 1, godz. 21.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji