Artykuły

Teatr TV. Premiera "Psich głów"

Spektakl w reżyserii Jerzego Zalewskiego jest adaptacją najnowszej książki Marka Nowakowskiego, wydanej w 2008 roku. Premiera w poniedziałek 8 listopada. W obsadzie czołówka polskich aktorów.

Nowakowski, piewca odchodzącej Warszawy, tym razem maluje ponury obraz popegeerowskiej prowincji, stwarza mikrokosmos Polski C. Rzecz dzieje się w ciągu jednego dnia. Centrum życia niewielkiej osady stanowi wielobranżowy sklep, pod którym zbierają się miejscowi - siedzą na ganku, piją i gawędzą, wypełniając bezczynność wspomnieniami i plotkami o lokalnym bogaczu - Milionerze. Odkąd upadł miejscowy PGR, nie potrafią odnaleźć się w życiu. Czasem chwytają się dorywczych zajęć, by zarobione marne pieniądze natychmiast zamienić na tanie wino w miejscowym sklepie. Ów wiejski sklep, w którym króluje pani Anusia, to środek ich świata. Obok wsi przejeżdżają ekspresy międzynarodowe, do których nigdy nie wsiądą...

Autor "Psich głów" wnikliwie oddaje smutek popegeerowskiej prowincji, w której uwięzieni zostali ludzie zbędni, wykluczeni, czasami z własnej winy. Celnie opowiada o ich nadziejach, goryczy, nienawiści, głupocie.

To przypowieść o człowieku zagubionym we współczesnej polskiej rzeczywistości, studium ciemnoty, fobii i bezsilności ludzi zderzonych z wyzwaniami XXI wieku.

***

8 listopada, program 1 TVP, godzina 21.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji