Artykuły

Bydgoszcz. Finał Festiwalu Piosenki "Pejzaż bez ciebie"

Najlepsi artyści-amatorzy i gwiazdy polskiego ekranu zaśpiewają we wtorek podczas gali finałowej Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich "Pejzaż bez ciebie". Tematem tegorocznej edycji imprezy są piosenki autorstwa Jonasza Kofty.

Jonasz Kofta dał się poznać jako wybitny talent poetycki, satyryczny i muzyczny; pisał teksty monologów i piosenek, występował na scenach kabaretowych, festiwalach. Jeden człowiek, a talentów i zajęć tyle, że można by nimi obdzielić przynajmniej kilka osób - ocenił współorganizator i pomysłodawca imprezy Wojciech Zaguła.

Koncert galowy odbędzie się w bydgoskiej Operze Novej we wtorek wieczorem. Na scenie, w roli wykonawców piosenek Jonasza Kofty, pojawią się gwiazdy polskiej estrady i ekranu: Anna Dereszowska, Joanna Jabłczyńska, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Liszowska, Ilona Ostrowska, Hanna Śleszyńska, Monika Węgiel, Andrzej Grabowski, Paweł Królikowski, Tomasz Stockinger i Maciej Zakościelny, a w roli konferansjera - Maciej Miecznikowski.

Podczas koncertu galowego wystąpi także zwycięzca, odbywającego się wcześniej, konkursu na interpretację piosenki Kofty dla piosenkarzy-amatorów. Laureata wybierze jury, w którym zasiadają m.in. Maria Szabłowska, Krzysztof Herdzin i Maciej Miecznikowski. Oprócz występu w koncercie galowym, zwycięzca otrzyma także 20 tys. zł.

Janusz Kofta urodził się w 1942 roku na Wołyniu, w miejscowości Mizocz, dokąd trafiła jego rodzina, uciekając przed Niemcami. - Nie ma błędu merytorycznego w informacjach o naszym bohaterze, ponieważ jego prawdziwe imię brzmiało właśnie tak. Z natury przekorny Janusz Kofta został Jonaszem, gdy dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach i deklarował, że będzie ten fakt podkreślał dopóki, dopóty w Polsce zostanie chociaż jeden antysemita - podkreślił Zaguła.

Po wojnie rodzina Koftów wróciła do Polski i osiedliła się we Wrocławiu, ale ostatecznie to Warszawa stała się miejscem, w którym żył i mieszkał Jonasz. Podczas studiów na warszawskiej ASP dał się poznać jako wybitny talent poetycki, satyryczny i muzyczny, współtworzył kabarety "Hybrydy" i "Pod Egidą". Pisał teksty monologów i piosenek.

Współpracował literacko ze "Szpilkami", "Radarem", a także z "Polityką". Występował na scenach kabaretowych, festiwalach, a także w filmach; był również związany z warszawskim teatrem "Syrena". Jego wielką pasją była praca radiowa. Do dziś w audycjach powtórkowych bawią nas jego niezmiennie aktualne "Dialogi na cztery nogi" czy "Fachowcy".

- Ze względu na charakter naszego festiwalu skupimy się szczególnie na piosenkach Jonasza Kofty. Niektóre śpiewał sam, a wiele innych wykonywali najlepsi polscy artyści - piosenka, która wyszła spod ręki Jonasza Kofty, była gwarantowanym przebojem, ze świetnym i mądrym tekstem - przypomniał Wojciech Zaguła.

Artysta zmarł w kwietniu 1988 roku w wieku 46 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji