Artykuły

Bydgoszcz. Festiwal Jonasza Kofty

W ramach tegorocznego Festiwalu "Pejzaż bez ciebie" wysłuchamy utworów Jonasza Kofty. Spotykamy się we wtorek w bydgoskiej Operze Nova.

Najsłynniejsze utwory Kofty na bydgoskiej scenie operowej zaprezentują: Anna Dereszowska, Joanna Jabłczyńska, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Liszowska, Ilona Ostrowska, Hanna Śleszyńska, Monika Węgiel, Andrzej Grabowski, Paweł Królikowski, Maciej Miecznikowski, Tomasz Stockinger i Maciej Zakościelny. - Wśród gwiazd zaproszonych na tegoroczny festiwal jest wielu aktorów, którzy również są dobrymi wokalistami - zaznacza Iwona Górzyńska, dyrektor SOS Musie, organizator festiwalu. - Biorąc pod uwagę charakter twórczości Kofty, wymagającej dużej wrażliwości i umiejętności interpretacyjnych, taki dobór gości wydaje się być jak najbardziej uzasadniony. Mam nadzieję, że dzięki nim uda nam się pokazać wszystkie nastroje utworów artysty. Tak układaliśmy repertuar, by była okazja i do śmiechu, i do wzruszeń.

Jak co roku ideą organizatorów festiwalu jest zaprezentowanie i przypomnienie twórczości najwybitniejszych polskich artystów, których już nie ma pośród nas. Podczas poprzednich pięciu edycji wspominano twórczość Krzysztofa Klenczona, Mieczysława Fogga, Anny Jantar, Grzegorza Ciechowskiego i Czesława Niemena. Kofta bez wątpienia należy do niezwykłych, wszechstronnych artystów. Już na studiach dał się poznać jako wybitny talent poetycki i muzyczny. Współtworzył kabarety - Hybrydy i Pod Egidą. Pisał teksty monologów i piosenek. Niektóre śpiewał sam, a wiele innych wykonywali najlepsi polscy artyści: "Śpiewać każdy może", "Kwiat jednej nocy", "Radość o poranku", "Jej portret", "Wakacje z blondynką", "Samba przed rozstaniem" i oczywiście piosenka hymn - "Pamiętajcie o ogrodach", to już nieśmiertelne przeboje.

Autorem wszystkich aranżacji, których wysłuchamy podczas gali finałowej, jest Krzysztof Herdzin, bydgoski orkiestrator, aranżer i producent muzyczny, który miał okazję współpracować między innymi z Anną Marią Jopek, Ryszardem Rynkowskim, Edytą Górniak, Ewą Bem, Justyną Steczkowską i Zbigniewem Wodeckim. To on poprowadzi zespół podczas wtorkowego koncertu. Całość imprezy poprowadzi Maciej Miecznikowski, lider zespołu Leszcze, który będzie odpowiedzialny również za "śpiewające" zapowiedzi kolejnych wykonawców.

W ubiegłym roku organizatorzy zachwycili rozgwieżdżonym tłem sceny, rozbudowaną scenografią, tęczowym oświetleniem i pokazami tanecznej grupy z Krakowa Art Color Ballet. Czy tym razem będzie podobnie? - Za każdym razem staramy się podkreślać aspekt wszechstronności bohaterów naszych festiwali. Wielobarwna, żywa scenografia koncertu poświęconego Niemenowi miała nawiązywać do jego prac plastycznych. Tym razem stawiamy na ukazanie niezwykłego połączenia talentu poetyckiego i muzyki w utworach Kofty - opowiada Górzyńska. - Sądzę, że zaproszone gwiazdy zaskoczą nas swoimi interpretacjami. Scenografia w tym roku będzie równie imponująca, oprócz multimediów pojawią także przestrzenne elementy dekoracyjne. Podczas koncertu zaprosimy na scenę gości specjalnych, którzy znali Koftę i opowiedzą o nim publiczności. Kto to będzie? Niech to zostanie na razie niespodzianką - dodaje.

Jak co roku gwiazdom na scenie towarzyszyć będzie zwycięzca towarzyszącego festiwalowi konkursu wokalnego. Najlepszych spośród uczestników obejrzeć będzie można już w poniedziałek o godz. 19 na antenie TVP Bydgoszcz. Będzie to relacja na żywo z przesłuchań, które wyłonią laureata konkursu. Gala finałowa we wtorek o godz. 20 w Operze Nova (ul. Focha 5). Bilety w cenie 80 i 100 zł dostępne są w kasie opery oraz w księgarni Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Koncert rejestrowany będzie przez TVP 2. Transmisja na antenie stacji 1 listopada

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji