Artykuły

Zielona Góra. Fotografie Piwowarczyka w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Fotograf, artysta Jerzy Piwowarczyk mieszka we Wschowie. Dzieli czas na Polskę i Francję. Jego wystawę "Nigdy nie byłem tak blisko siebie..." zobaczymy w zielonogórskim muzeum.

Fotografia interesuje mnie jako gałąź sztuk plastycznych i w tym sensie szukam potencjału twórczego - zapowiada autor na swojej stronie internetowej . - Fotografia to droga, którą przebyłem całkiem samotnie. Nie włączam się do mód i trendów. Dochodzę do moich artystycznych prawd samodzielnie. Eksperymentując, staram się uchwycić to wszystko, co czuję intuicyjnie. Fotografia. Teatr... Te rozbieżne wydawałoby się drogi stały się dla mnie uzupełnieniem. To jednak fotografia pozwala mi najpełniej, najgłębiej wyrazić moje emocje - pisze Piwowarczyk. A swoje emocje mógł przede wszystkim wyrazić zawodowo na scenie teatralnej. Dojrzewał jako artysta w latach 60. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a później w teatrach w Polsce i we Francji. Grał m.in. w teatrach Słowackiego w Krakowie, Kameralnym i Polskim w Warszawie. W dorobku ma role w dramatach Szekspira, Gombrowicza, Musseta, komediach Fredry. Grał w paryskich kabaretach, m.in. w Szeherezadzie.

Dziś poświęcił się jedynie fotografii. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz do francuskiego Societe des Auteurs des arts visuels et de Pimage Fixe. Brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach prywatnych we Francji i w Polsce.

W jego fotografiach przewijają się głównie motywy przyrodnicze i ludzkie portrety, tyle że razem, nieodłącznie splatane. Piwowarczyk "ubiera" człowieka w naturę - w liście, korzenie, konary, w efekcie to przyroda przyjmuje ludzką postać. Takie eksperymentalne, abstrakcyjne podejście sprawia, że bliżej mu do malarstwa pejzażowego niż fotografii realistycznej. Jak twierdzi fotograf, w pracach odbija się przede wszystkim jego własne doświadczenie i postrzeganie innych. Stąd staje się bohaterem cyklu "Nigdy nie byłem tak blisko siebie...".

Wernisaż z udziałem autora w środę 20 października o godz. 17 w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji