Artykuły

Gdańsk. Po XIV Ogólnopolskim Konkursie Tańca

Koncertem galowym w Operze Bałtyckiej zakończył się w sobotę [19 marca] jeden z najbardziej prestiżowych konkursów baletowych w Polsce. Uczniowie gdańskiej szkoły baletowej zdobyli nagrody we wszystkich reprezentowanych kategoriach. Najcenniejszą nagrodę: występ na baletowej Eurowizji zdobyli Elena Karpuhina i Michał Wylot z Gdańska.

- Po tych kilku dniach zmagań i pierwszych ocenach, mogę się pochwalić, że nasz konkurs został uznany za najważniejszą imprezą baletową w Polsce - mówi Bronisław Prądzyński, dyrektor Gdańskiej Szkoły Baletowej, głównego organizatora imprezy.

W konkursie wystartowało blisko 90 uczestników. Taneczne zmagania trwały cały tydzień. Zaczęły je lekcje tańca klasycznego i współczesnego. - Taka lekcja obnaża mocne i słabe strony tancerza - wyjaśnia dyrektor Prądzyński. - Wszyscy wykonują te same polecenia i można porównać ich umiejętności. W środę konkurs przeniósł się na deski Opery Bałtyckiej. - Obserwowaliśmy, jak uczestnicy radzą sobie w warunkach scenicznych, w kostiumach i przy sali pełnej widzów - opowiada Sławomir Gidel, kierownik baletu Opery Bałtyckiej, jeden z jurorów konkursu.

Konkurs odbywa się co dwa lata, wypromował takie młode gwiazdy baletu polskiego jak Izabela Sokołowska, czy Dawid Kupiński. Tegoroczna edycja jest ostatnią w dotychczasowej formie, następnym razem w konkursowe szranki staną również młodzi tancerze z zagranicy. - Będą wielkie emocje - zapowiada dyr. Prądzyński. - Objawiło się kilka talentów, które za dwa lata rozwiną skrzydła. Czuję, że będą mocno ze sobą walczyć.

Pająk publiczności

Gdańszczanie zdobyli nagrody w we wszystkich reprezentowanych kategoriach: tańca współczesnego i klasycznego (w dwóch grupach wiekowych: starszej i młodszej dziewcząt i chłopców). Najcenniejsze jest jednak wyróżnienie Eleny Karpuhiny i Michała Wylota, którzy w czerwcu będą reprezentantami Polski na konkursie Eurowizji dla młodych tancerzy. Ich Tango do muzyki Quadro Neuvo (choreografia Romana Komassa) zelektryzowało publiczność - Na razie nie dochodzi do nas, że wygraliśmy - opowiadał po sobotniej gali Michał Wylot. - Wszystkie emocje, które się w nas nagromadziły, muszą osiąść i wtedy będzie można pomyśleć o sukcesie. Publiczności najbardziej spodobał się występ gdańszczanina Kamila Węsierskiego, który w programie dowolnym wcielił się w pająka. Nie przyznano w tym roku nagrody Grand Prix, dla największej osobowości konkursu. - Jury nikogo nie wyróżniło - mówi dyr. Prądzyński. - Trochę szkoda, ale i tak o tym konkursie mówi się, że artystycznie stał na wyższym poziomie, niż poprzednia edycja, w której Grand Prix wygrał Dawid Kupiński - dodaje.

Metallica w baletkach

Zdziwi się każdy, kto myśli, że gdański konkurs tańca to tylko prezentacje na pointach do melodii z najsłynniejszych baletów. Na scenie można było oglądać "Taniec Pazików" Mozarta (choreografia Maurice'a Bejarta),- w krótkich niebieskich spodenkach i białych perukach, którym Agnieszka Białous wytańczyła III nagrodę w grupie młodszej dziewcząt, "Nothing else matters" grupy Metallica (chor. R. Komassa) - poetycko i niezwykle delikatnie przekazany przez gdański duet Rominy Kołodziej [na zdjęciu] i Krzysztofa Górskiego (III nagroda w grupie starszych chłopców). Norbert Łukaszewski z Warszawy, laureat aż trzech nagród, jeden z największych talentów tegorocznego konkursu, w układzie "Droga" do muzyki Hugesa le Barsa (choreografia Emil Wesołowski) pokazał metaforę ludzkiego życia, zaczynając od narodzin.

- Sprawność techniczna nie wystarczyła, żeby wygrać - podsumowuje dyrektor Prądzyński. Trzeba mieć w sobie tę lekkość tańczenia, tak żeby każdy widział, że tancerz włożył w swoją sztukę całą duszę. Konkursy Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizują największe stacje telewizyjne. Każdorazowo gospodarzem imprezy jest inny kraj zrzeszony w Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej. Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

* * *

Kamil Węsierski, laureat Nagrody Publiczności i III miejsca w grupie młodszych chłopców:

Jestem w szoku, kompletnie nie spodziewałem się tej nagrody! Sam nie wiem, czy to oznacza, że mam dużo fanek. W moim programie dowolnym tańca współczesnego wcielałem się w pająka. Wbrew pozorom to nie takie trudne. Ale bez przesady - na dyskotekach tak nie tańczę.

Elena Kapurhina, laureatka I miejsca w grupie starszych dziewcząt i reprezentantka Polski na Eurowizji:

Ten konkurs jest dla mnie ważny zwłaszcza z jednego powodu - od dawna marzyłam, żeby zatańczyć wszystkie utwory, które wykonałam na tym konkursie. Dobrze czuję się w temperamentnych utworach. W czasie długich przygotowań do konkursu najtrudniej było pokonywać dołki i przełamywać trudności. A teraz trzeba ruszać do nauki i nadrabiać zaległości w przedmiotach ogólnych

Michał Wylot,

laureat II miejsca w grupie starszych chłopców i reprezentant Polski na Eurowizji:

Jeden z utworów, który wykonuję z Eleną, ćwiczyliśmy od października dzień w dzień, najczęściej po cztery godziny. Mamy już takie odruchy, że umiemy od siebie odebrać sygnały, jak się szykuje jakiś nie planowany błąd i wtedy coś szybko w układzie zmienimy, nawet jurorzy tego nie zauważą. Teraz zaczynam myśleć o maturze, już się boję.

Katarzyna Antosiak, laureatka I nagrody w kategorii tańca współczesnego:

Wybrałam taniec współczesny, bo uważam, że to w nim mogę przemycić więcej swojej osobowości. Ten rodzaj tańca daje duże pole do popisu, zwłaszcza żeby pokazać swoje możliwości techniczne. Technika jest dużo bardziej widoczna w tańcu współczesnym, a nie w klasyce. Nie trzeba się dokładnie uczyć układów na pamięć, zawsze się do nich zakradnie jakaś nutka improwizacji. Teraz, po konkursie, stoję przed najtrudniejszą decyzją w moim życiu. Kończę w tym roku szkołę i mam największy dylemat: co robić dalej? Planowanie własnej przyszłości to decyzja na całe życie, jeszcze jej nie podjęłam.

NAGRODY

Wyjazd na Eurowizję: Elena Karpuhina i Michał Wylot

Statuetka Wojciecha dla wybitnych indywidualności konkursu: Dawid Trzensimiech, Norbert Łukaszewski

Grupa młodsza dziewcząt:

I miejsce - Anna Mendakiewicz, Bytom

III miejsce - Agnieszka Białous, Gdańsk

Grupa młodsza chłopców:

I miejsce - Norbert Łukaszewski, Warszawa

III miejsce - Kamil Węsierski, Gdańsk

Grupa starsza dziewcząt:

I miejsce - ex aequo Elena Karpuhina, Gdańsk i Emilia Stachurska, Warszawa

III miejsce - Barbara Bartnik, Gdańsk

Grupa starsza chłopców:

I miejsce - Dawid Trzensimiech, Bytom

II miejsce - Michał Wylot, Gdańsk

III miejsce - Krzysztof Górski, Gdańsk

Kategoria tańca współczesnego:

I miejsce - ex aequo Katarzyna Antosiak, Gdańsk i Anna Karabela, Warszawa

Nagroda za najlepszą choreografię: Andrzej Adamczak z Poznania za układ "Czas dla nas"

Nagroda od Ewy Wycichowskiej (choreografia dla Polskiego Teatru Tańca w sezonie 2005/2006): Aleksandra Dziurosz z Warszawy

Nagroda Publiczności: Kamil Węsierski

Dodatkowa nagroda, występ na Eurowizji w kategorii Master Class: Norbert Łukaszewski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji